Házi feladat fizikából, nem értem, help?


Sziasztok!

Nem értem a fizika házit.?

1.: A csillárban 5 azonos méretezésű izzólámpa van, Mindegyiken ,0.26A erősségű áram halad át A hálózati áramforrás feszültsége 230V Mekkora az áramerősség a főágban?Mekkora az 5 izzólámpa eredő ellenállása?


2.: A karácsonyfán 18 darab 65ohm-os ellenállású izzó van soros kapcsolódásban, Az áramforrás feszültsége 230V Mekkora az izzólámpák eredő ellenállása? Mekkora a feszültség az izzólámpa két kivezetése között? Mekkora áramerősség az áramkörben?


2016. jan. 27. 17:40
 1/4 Topor G válasza:

Soros és párhuzamos kapcsolás. A sorosnál a feszültségek összeadódnak, míg az áramerősség mindegyik tagon állandó. A Párhuzamosnál a feszültség ugyanaz, az áramerősségek lehetnek különbözőek, de az összegük megegyezik a "főágban" mérhető árammal (ohmos fogyasztókról beszélünk pl. izzólámpa)

1. I=5*0,26=1,3 A

R=U/I=177 Ohm

2. R=18*65=1170

A feszültség is 18 részre osztódik (mert egyformák az ellenállások)

I=U/R

2016. jan. 27. 17:54
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2016. jan. 27. 17:55
 3/4 Angelo84 ***** válasza:

1:

I=I1+I2+I3+...=5*0,26=1,3 A

Re=U/I=176,92 Ohm


2:

Re=R1+R2+R3+...=18*65=1170 Ohm

I=U/Re=0,196 A

egy izzó két kivezetése közti feszültség: I*R1=12,74 V

2016. jan. 27. 17:56
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2016. jan. 27. 18:06