Ez egy könnyű kérdés fizikából? Hogyan kell kiszámolni? Ki tudja?


Mennyi vizet kellene egy 85 kg-os ember bőréről elpárologtatni ahhoz, hogy teste 1 °C-kal

lehűljön, ha feltételezzük, hogy az emberi test fajhője megegyezik a vízével? A 37 °C-os (a felnőtt

ember „normál" hőmérséklete) víz párolgáshője 2427 kJ/kg. cvíz=4,22 kJ/(kgK)



2015. dec. 30. 21:17
 1/2 anonim ***** válasza:

Mivel 3 nagyságrend különbség van a fajhő és a párolgás hő között, ezért valószínűleg nem kell majd számolni a tömegveszteséggel (de ha 1 kg-nál nagyobbra jön ki az elpárologtatandó víz mennyisége, akkor lehet, hogy érdemes majd visszatérni rá).


Szal, ahhoz, hogy ΔT = 1 °C-kal lehűljön az M tömegű, c fajhőjű ember

Q = M*c*ΔT

hőt kell elvinni. Ugyan ennyinek kell lenni a párolgás során felszabaduló

Q' = m*L

hőnek is, ahol m az elpárolgó víz tömege, L pedig a víz párolgáshője. Így pedig az elpárolgó víz tömegére

m = Q'/L = Q/L = M*c*ΔT/L ≈ 0,15 kg

adódik. (Több tizedesjegyre nem érdemes kiszámolni (legalábbis, ha egyéb hibajelöléseket még nem tanultunk), mert emiatt a tömeget is csak két tizedesjegyre ismerjük, így ez a legjobb pontosság, amit ennyiből elérhetünk. Persze ha számolunk a tömegveszteséggel is, meg grammos mérlegen mérjük az emberünket, akkor lehet javítani rajta.)

2015. dec. 30. 22:12
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon köszi!
2015. dec. 30. 22:14