1. Egy szám és nála néggyel nagyobb szám szorzata 357. Melyik ez a két szám?
2. Három egymást követő természetes szám négyzetösszege 1325.Melyik ez ahárom szám?
Köszönöm előre is. :)
2016. jan. 12. 21:25
1/5 anonim válasza:
1. x*(x+4)=357
2. x^2+(x+1)^2+(x+2)^2=1325
Zárójeleket bontasz, másodfokú megoldóképletet használsz, ellenőrzöl.
A másodiknál érdemesebb a középsőt x-szel jelölni, úgy könnyebb egyenletet kapsz:
(x-1)^2+x^2+(x+1)^2=1325
x^2-2x+1+x^2+x^2+2x+1=1325
3x^2+2=1325
Még másodfokú egyenlet sem kell :)
2/5 anonim válasza:
1, x*(x+4)=357 -> x^2+4x-357=0 másodfokú megoldóképlettel: x1=-21; x2=17
2, x^2+(x+1)^2+(x+2)^2=1325 -> kibontva és 0-ra rendezve:
3x^2+6x-1320=0 -> x1=-22 x2=20. Ezek közül csak a 20 eleme a természetes számoknak: így a 3 szám a 20;21;22
3/5 anonim válasza:
1. x*(x+4)=357
2. a^2+(a+1)^2+(a+2)^2=1325
4/5 anonim válasza:
*Illetve az lesz, de nem kell a megoldóképletet használni.
5/5 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm,meg is értettem! :)
2016. jan. 12. 22:57