Szimeonov viki kérdése:

Egy matek feladat ami lejebb van Segitetek léci?


Három azonos teljesítményű kombájn együttesen learatta a termést az első mezőről, majd ezután közölük kettő learatta a termést a második mezőről (mely nem olyan területű mint az első). A két mező learatása összesen 12 órát vett igénybe. Ha a három kombájn együtt dolgozva az egész munkának a felét elvégzi majd a maradékot az egyik közölük akkor így az egész munkát 20 óra alatt fejezik be.

Hány óra alatt aratja le a termést két kombájn az első mezőről?



2016. jan. 11. 22:26
 1/1 anonim ***** válasza:

Legyen

x: 1 kombájn ennyi idő alatt aratja le az első mezőt

y: 1 kombájn ennyi idő alatt aratja le a második mezőt


Ekkor

1. egyenlet: x / 3 + y / 2 = 12

2. egyenlet: (x + y) / 6 + (x + y) / 2 = 20


2x + 3y = 72

x + y = 30


x = 30 - y


2(30 - y) + 3y = 72

60 + y = 72

y = 12


x = 18


x / 2 = 9 óra alatt


Megjegyzés:

Az 1. egyenlet szerintem érthető: 3 ugyanolyan kombájn 1/3 annyi idő alatt aratja le ugyanazt a terüeltet, mint 1. Illetve 2 ugyanolyan 1/2 idő alatt.


A 2. egyenlet érdekesebb. Mennyi az egész munkának a fele?

Azt tudjuk, hogy az egész munkának a felét 1 kombájn (x + y) / 2 idő alatt aratja le. És azt is tudjuk, hogy 3 kombájn ennek az 1/3-a alatt végez. Így jön ki az (x + y) / 6. Illetve a másik fele a korábbi (x + y) / 2 lesz.

2016. jan. 12. 08:57