Matek leckeben segitetek? (8. osztaly)


1.Hat vándor egy anyókánál szállt meg,aki pogávsát sütött nekik a másnapi útra. Kora hajnalban felkelt Andor, és magához vette a pogácsák egy hatodát. Nem látták Andor távozását,ezért Benő és Ciporján a maradék pogácsák két hatod részét vitték el.Végül Donát és két társa is felébredt,ők is azt hitték,hogy a többiek még alszanak,így a maradék pogácsák egy-egy hatodát rakták a tarisznyájukba.Hány pogácsa volt összesen,ha Andor nyolccal többet rakott el,mint Donát?


2.Az autónk km órája 75572km-t mutat.

Hány km-rel ezelott volt legutoljara minden szamjegy egyforma?

Hany km mulva lesz legkozelebb minden szamjegy egyforma?

Hany km-t tesz meg kozben az auto?



2015. nov. 10. 14:04
 1/5 Pelenkásfiú ***** válasza:

X legyen az összes pogácsa száma.

Andor elvett 1/6 x-et, maradt 5/6 x.

B és C elvette az 5/6 x 2/6-át, vagyis 10/36 x-et.

Maradék: 5/6 x - 10/36 x = 30/36 x - 10/36 x = 20 /36 x

D elvette a 20/36 x 1/6-át, vagyis:

20/36 x * 1/6 = 10/36 x * 1/3 = 10/108 x = 5/54 x


Na most tudjuk, hogy Andor 8-al többet rakott el:

1/6 x - 8 = 5/54 x

Szorozzuk meg mindkét oldalt 54-el:

9x - 432 = 5x

4x = 432

x = 108


Tehát ennyi pogácsa volt összesen.

Nézd végig és szólj, ha valahol nem érted!

2015. nov. 10. 14:17
 2/5 Pelenkásfiú ***** válasza:

2)

Azt tudod, hogy melyik km volt az előző, ahol mind egyforma volt? Valamint hogy melyik lesz a következő?

2015. nov. 10. 14:20
 3/5 A kérdező kommentje:
Igen
2015. nov. 10. 14:29
 4/5 A kérdező kommentje:

-legutolso egyforma:66666

75572-66666=8906

-legkozelebb egyforma:77777

77777-75572=2205

2015. nov. 10. 14:31
 5/5 Pelenkásfiú ***** válasza:

Így van. :)


"Hany km-t tesz meg kozben az auto?"

Ez meg a 77777-66666 lenne?

2015. nov. 10. 14:35