Hogyan tovább? (statisztika házi)


Öt számból csal hármat ismerünk: 14, 15,20. A medián 14, és az öt szám számtani közepe 15.

Beszélhetünk-e az öt szám esetén móduszról? ha igen, akkor mennyi a módusz?


ezt írtam fel: (x+y+14)/5=15 ↦ x+y=26

de most akkor több módusz is lehet...vagy nem?


Hogyan kéne megcsinálni?



2016. jan. 10. 15:07
 1/3 bongolo ***** válasza:
100%

Ugye nem azt írtad fel, amit itt írtál, hanem ezt:

(x+y+14+15+20)5 = 15

Ebből tényleg az jön ki, hogy x+y = 26


A folytatás:

Azt is tudjuk, hogy a medián 14. Vagyis a 14 a középső elem, tehát x és y is kisebb 14-nél. Másik 14-es is lehet esetleg persze.

Az összeg úgy lehet 26, hogy 13+13 vagy 12+14. Más nem lehet úgy, hogy egyik szám sem nagyobb 14-nél.


Tehát 2 megoldás van, az egyik esetben a módusz 13, a másikban 14.


(Nem írtad, de feltételeztem, hogy egész számokról van szó).

2016. jan. 10. 15:20
 2/3 anonim ***** válasza:
Igen több is lehet. Hogy gondolkodtál?
2016. jan. 10. 15:21
 3/3 bongolo ***** válasza:

Most szólt valaki, hogy a per-jelet kihagytam. Szóval valójában ez a jó:

(x+y+14+15+20) / 5 = 15

2016. jan. 10. 22:17