Most akkor hogy is van ez a trigonometria?


Sziasztok!

A problémám a következő:

trigonometrikus egyenlet így szól: 2sinnégyzetx=1 és ennek 4 megoldása van leírva a füzetembe, amit kb meg tudok érteni, mert a gyökvonás után ugyebár plusz-mínusz lesz az eredmény meg ilyesmik, szerintem kb értitek, hogy mit akarok ebből kihozni :D . DE van egy másik feladat, ami így szól: 4sinnégyzet(3x-2pi/3)=3 aminek meg csak 2 megoldása van... ÉS nem pontosan értem, hogy akkor most, ha mindkettő négyzetes, akkor mitől van az, hogy az egyiknek 4 megoldása van, a másiknak meg csak 2?



2016. jan. 5. 11:31
 1/5 Angelo84 ***** válasza:

Szerény véleményem szerint a [0,2pí] intervallumon a másodiknak is ugyanúgy 4 megoldása van. Számításaim szerint x = 60, 120, 240, 300 [fok]


Jelezném, hogy egyébként végtelen sok megoldása van mindkettőnek, mivel a színusz periodikus, de sejtésem szerint Ti csak a [0,2pí] intervallumon néztétek.

2016. jan. 5. 13:36
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2016. jan. 5. 14:01
 3/5 Angelo84 ***** válasza:
a megoldásokat úgy értem, hogy a (3x-2pí/3)-mal egyenlőek.
2016. jan. 5. 14:42
 4/5 Angelo84 ***** válasza:
sőt, ha itt kiszámolom x-et, és nem tévedtem a számolásban, akkor [0,2pí] intervallumon 11 megoldás van x-re. Na mindegy, lehet valamit nagyon benéztem, és valami okosabb majd jön és kijavít.
2016. jan. 5. 15:05
 5/5 Fibonacci ***** válasza:

Mi a legfontosabb, bármilyen általános trigonometriai kérdésnél?

Fel kell rajzolni az egységkört, ami az origó kezdőpontú, egységvektor lehetséges végpontjait jelenti.

A kerületen bejelölni a megoldásokat és akkor azonnal látható a két feladat megoldásainak másféleelhelyezkedése.


A sin^2(x) = 0 megoldásai egy négyzet csúcsain helyezkednek el, ezért bármelyiktől elindulva 90 fokos forgatással megkapjuk az összeset:

Fokokban? 45° + k*90°= 45°*(1+2k)

Radiánban pi/4 k*pi/2 = pi/4 * (1+2k)


A másik feladatnál feltételezem, hogy nem (3x-2pi)/3, hanem 3x-(2pi/3) szerepel.

Itt a sin^2() = +/- gyök3/2 megoldásai egy téglalap csúcspontjain helyezkednek el ezért ezeket csak két 180fokos ciklussal lehet leírni:

3x1 - 120° = +60°+ k*180° ---> 3x1 = 180°+ k*180°

3x2 - 120° = -60°+ k*180° ---> 3x2 = 60°+ k*180°


végül:

x1 = k*60°

x2 = 20° + k*60°

Ezek is átírhatók radiánra.



A lényeg, még egyszer: az EGYSÉGKÖRön kell látni valamely sin, vagy cos értéket adó szög (ill.egységvektor) lehetséges helyeit. Ha egyenlet helyet egyenlőtlenséget kellene megoldani, akkor még sokkal fontosabb.

Enélkül érthetetlen a trigonometria.

2016. jan. 6. 13:36