Táramérlegen kiegyensúlyozunk a serpenyőkbe tett 50,0-50,0 g azonos tömeg%-os sósavat tartalmazó főzőpoharat. Az egyik oldatba 8,43 g magnézium-karbonátot, a másikba pedig 8,43 g kalcium-karbonátot tettünk. Az összes felszabadult gáz eltávozása után a mérleg egyensúlyt mutatott.

a, melyik savhoz adott vegyület volt feleslegben?

b, hány tömeg% volt a felesleg?

c, hány tömeg%-os volt a sósav?



2016. jan. 4. 21:18
 1/1 anonim ***** válasza:

Ezekben nem vagyok biztos, szóval egy másodvéleményt hallgass még meg. A reakcióegyenletekkel kezdd, ha jól tudom, akkor a felszabaduló gáz a szén-dioxid lesz, míg az alkáliföldfém-klorid és a víz az oldatban fog maradni

MgCO3+2HCl = MgCl2 + H2O + CO2

CaCO3+2HCl = CaCl2 + H2O + CO2


Mivel a Ca moláris tömege a nagyobb, ezért a MgCO3-nak maradnia kellett az oldatban, amennyiben a két tömeg még mindig megegyezik.

A feladat szövegezése nekem azt sugallja, hogy akkor itt felesleg volt, a CaCO3-on pedig elreagál az összes. Ezek után ki kéne számolni, hogy ha a 8,43 g CaCO3 teljesen elreagál, akkor mennyi sósavnak kell fogynia (anyagmennyiséggel dolgozz). Ebből meg lehet kapni a sósav anyagmennyiségét, aztán a tömegszázalékot is, ha a sűrűség nincs megadva.


Remélem innen már el tudsz indulni, én így gondoltam volna hozzáfogni.

2016. jan. 4. 22:00