Ezt a feladatot hogyan oldanátok meg? Lim->0 (tan4x - 4x ) / x^3

Ha behelyettesítem a 0-t akkor kijön hogy 0/0 ezért a L'hospital szabályt alkalmaztam, de nem tudom deriválni a tan4x -et ... a tanx -et tudnám, mivel arra ismerem a szabályt, de ilyen formában nem tudom.. neten olyan deriválást találtam amiben vmi sec-van amiről mi semmit nem tanultunk, még csak említve sem volt, szóval gondolom nem azzal kell megoldani

2015. dec. 29. 22:03
 1/5 A kérdező kommentje:
hm ahogy kiírtam, eszembejutott hogy esetleg felírhatnám sin4x/cos4x -ként is, működhetne így?
2015. dec. 29. 22:07
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

A sec(t) az simán az 1/cos(t), szóval nem kell tőle megijedni, csak valamiért szeretnék elfelejteni néhányan. (Ugye egy derékszögű háromszög oldalai közül 6-féleképpen lehet kiválasztani sorrendben 2 különbözőt, ha a két befogót választod, abból lesz a tan és cot függvény, ha előbb választasz egy befogót, aztán az átfogót, abból lesz a sin és cos, ha pedig előbb az átfogót választod, abból lesz a sec és csc trigonometrikus függvény. Az utóbbi kettőt nagyon nem szeretik, az cot-ot csak kicsit nem szeretik.)


Szal a problémára térve, ha a tangens deriváltját tudod, akkor a tan(4*x) deriváltja a láncszabály alapján egyszerűen

tan'(4*x)*(4*x)' lesz.


(4*x)' = 4,

tan'(y)-t meg tudod elvileg, csak arra vigyázz, hogy az y helyére majd 4 x-et írj.


A másik lehetőség pedig igen, az az, amit mondasz a kommentben, hogy felírod a tangenst sin/cos-ként, és akkor vagy azt deriválod, vagy megpróbálod visszavezetni valahogy a sin(x)/x típusú határértékre.


De l'Hospital-szabállyal ki kell, hogy jöjjön mindenképpen. Csak ne ijedj meg az összetett függvény deriválásától.

2015. dec. 29. 22:16
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

De, azzal kell, csak azt kell tudni, hogy a szekáns a koszinusz reciproka, tehát sec(x)=1/cos(x). Ti úgy tanultátok, hogy tan(x)'=1/cos^2(x), de mivel 1/cos(x)=sec(x), ezért úgy is felírható, hogy sec^2(x).


A tan(4x)-et a láncszabállyal kell deriválni; először deriválod, mintha csak tan(x) lenne, utána megszorzod a benne lévő függvény deriváltjával:


-mintha csak tan(x) lenne: 1/cos^2(4x)

-a belső függvény deriváltja: (4x)'=4, ezzel szorzod:

1/cos^2(4x)*4=4/cos^2(4x) lesz a derivált.


Ezzel a tört így fog kinézni: (4/cos^2(4x)-4)/(3x^2), ami nagy szopás, mivel ismét 0/0 alakú lett a függvény, tehát újra deriválni kell. Sőt, még a következőt is deriválni kell, ekkor 6 lesz a nevezőben, úgy már nem lesz 0/0 alakú.


WolframAlpha a barátod, ha szeretnéd tudni a végeredményt:


[link]


64/3


Ja, és egy kis formaság; nem úgy írjuk, hogy lim->0, hanem lim (x->0).

2015. dec. 29. 22:21
 4/5 A kérdező kommentje:

igen, így most már értem, köszönöm a szinte azonnali válaszokat :)


Persze ismerem a wolframot, ott ellenőrzök le minden példát :)

2015. dec. 29. 22:37
 5/5 A kérdező kommentje:
nah 1 óra alatt ki is jött :D hát nem vagyok egy matek zseni de legalább sikerült..
2015. dec. 29. 23:30