IgaziValasz kérdése:

Kémia! Hány g 15tömeg%-os nátrium-hidroxid oldatot lehet készíteni 4dm3,30tömeg%-os 1,36 g/cm3 nátrium-hidroxid oldatból?

Köszi előre a válaszokat! ^^

#házi #segély #Curie #nemtudodkivagyok
2015. dec. 29. 12:08
 1/1 anonim ***** válasza:

Adott 30 w%-os NaOH oldat az azt jelenti, hogy 100g oldatban 30g NaOH van. Ezért ki kell számolnunk a NaOH-oldat tömegét, melyhez adott a térfogat és a sűrűség!


Ugye tudjuk, hogy Rho = m/V --> m = rho*V

/Mértékegységekre figyelni, a 4 dm³-t célszerű átváltani, így kapván 4000 cm³-t/

Így lesz:

m = 1,36 g/cm³ * 4000 cm³ --> kapván m-re 5440 g-ot.


Szóval van 5440g 30 w%-os NaOH-oldatunk, melyet hígítva kapunk 15 w%-os oldatot. Észrevehetjük hogy a w% fele lesz éppen az oldat, tehát belegondolva úgy fog feleződni ha ugyanazt a mennyiséget vízbe is hozzáöntjük. =) Hozzáöntve megkaphatjuk a készítendő oldatunk tömegét! :D


Ha nagyon számolni akarsz akkor felírhatsz egy keverési egyenletet!

Tudjuk, hogy m₁ = 5440g és w₁ = 30% (ALAPOLDAT)

PLUSZ m₂ = X g és w₂ = 0% (VÍZ ezért is 0%)

Keverési egyenlet alapján: 5440*30 + 0 = 15(x+5440)


Kiszámolván X-re ugyanazt az adatot; 5440 kétszeresét fogod kapni. Tehát 10880g 15 w%-os NaOH-oldatot lehet készíteni az alapoldatunkból.

2015. dec. 29. 16:55