Ki ért az algebrához? Kiemelés, azonosságok.


Van vagy 8 példa, de ha valaki elmagyarázná nekem ezt a kettőt hogyan, és miért vezetné le így, annak örülnék:


5p(négyzet)-5=

x(harmadikon)-x(négyzet)



2015. dec. 15. 17:23
 1/3 anonim ***** válasza:

ORDÍT az azonosság róla!


Triviális, hogy 5(p-1)(p+1)=(x^2)(x-1).

2015. dec. 15. 18:09
 2/3 anonim ***** válasza:

Ja még megjegyzésként a következőt teszem hozzá:

Legyen q(x)=a0+a1x+a2x^2+...+anx^n, n-edfokú polinom. Jelölje a zérushelyeket xi (i=1,...,n).


A polinom szorzatalakja ekkor:


an(x-x1)(x-x2) *** (x-xn).


Esetedben az van, hogy q(x)=x^2-1, ennek gyökei +1 és -1, ezért x^2-1=(x-1)(x+1).


Ez általánosan igaz, még akkor is, ha a gyökök esetleg komplexek.

2015. dec. 15. 18:14
 3/3 A kérdező kommentje:
Még aznap este elmagyarázta ismerősöm, és most már megy.
2015. dec. 18. 18:39