Van vagy 8 példa, de ha valaki elmagyarázná nekem ezt a kettőt hogyan, és miért vezetné le így, annak örülnék:
5p(négyzet)-5=
x(harmadikon)-x(négyzet)
2015. dec. 15. 17:23
1/3 anonim válasza:
ORDÍT az azonosság róla!
Triviális, hogy 5(p-1)(p+1)=(x^2)(x-1).
2/3 anonim válasza:
Ja még megjegyzésként a következőt teszem hozzá:
Legyen q(x)=a0+a1x+a2x^2+...+anx^n, n-edfokú polinom. Jelölje a zérushelyeket xi (i=1,...,n).
A polinom szorzatalakja ekkor:
an(x-x1)(x-x2) *** (x-xn).
Esetedben az van, hogy q(x)=x^2-1, ennek gyökei +1 és -1, ezért x^2-1=(x-1)(x+1).
Ez általánosan igaz, még akkor is, ha a gyökök esetleg komplexek.
3/3 A kérdező kommentje:
Még aznap este elmagyarázta ismerősöm, és most már megy.
2015. dec. 18. 18:39