Fizika gyakorlatban kérem segítségeteket?


Egy pontból egyidejűleg indul azonos irányba és irányítassal két test,és v1=15m/s,ill.v2=20m/s sebességgel egyenes vonalú egyenletes mozgást végeznek.10 perc múlva egy harmadik test is indul,mely 14 perc alatt az előző két test közti távolág felezőpontjába ér.Sz.ki:

a)a harmadik test sebességét

b)az indulástól számítva milyen távolágra előzi meg az első testet

c)mekkora időintervallum alatt előzi meg a harmadik test az első kettőt?

Előre köszönöm a magyarázatokat



2015. dec. 15. 13:13
 1/3 anonim ***** válasza:
89%

A 10+14 perc alatt

- az első test (10+14)*60*15=21 600 m-t tesz meg.

- az második test (10+14)*60*20=28 800 m-t tesz meg.


A két távolság felezőpontja: (28 800+21 600)/2=25 200 m-nél van.


a) A harmadik test 14 perc alatt 25 200 m-t tett meg. Sebessége: 25 200/(14*60)=30 m/s.


A megelőzésig (utolérésig) eltelő idő kiszámítása az út-egyenlőségből:

t*30=t*15+10*60*15

t*30=t*15+9000

15*t=9000

t=600


b) 600 s alatt a harmadik test 600*30=18 000 m-t tesz meg, ott éri utol az első testet.

(Az első test 10 perc alatt 10*60*15=9 000 m-t tett meg, majd 600 s alatt 600*15=9 000 m-t, így az is 18 000 m-re van az indulás helyétől.)


Ugyanúgy kell számolni, csak most a második teste kell megelőznie:

t*30=t*20+10*60*20

t*30=t*20+12000

10*t=12000

t=1200


c)= 1 200 s alatt a harmadik test 1200*30=36 000 m-t tesz meg.

(A második test 10 perc alatt megtett 10*60*20=12 000 m-t tett meg, majd 1200 s alatt 1200*20=24 000 m-t, így az is 36 000 m-re van az indulás helyétől.)

2015. dec. 15. 14:15
 2/3 A kérdező kommentje:

A kovetkezo reszt nem igazan ertem:

A megelőzésig (utolérésig) eltelő idő kiszámítása az út-egyenlőségből:

t*30=t*15+10*60*15

t*30=t*15+9000

15*t=9000

t=600

,pontosabban az ut egyenloseget.Lennel szives elmagyarazni,koszi

2015. dec. 15. 15:47
 3/3 A kérdező kommentje:

Na,kozben megertettem:d3=d1+ugyancsak a d1 ut az elso 10 percben.

Nagyon koszonom a valszt :)

2015. dec. 15. 16:00