Megkérlek szépen segítesz ha tudsz? Fizika feladat+kép


R2=4 ohm

R3=2 ohm

I=14 A

I2=2A


R1=?


2010. márc. 22. 19:55
 1/6 A kérdező kommentje:

Elnézést a kép elmaradt

[link]

Bocsánat a rajz miatt.Elég szörnyű:D

2010. márc. 22. 19:58
 2/6 anonim ***** válasza:

Ha R2 4 ohmos, akkor 2A-es áram mellett U1=I2*R2 feszültség esik. Hogy ez mennyi, azt számold ki, nem nehéz. Mivel párhuzamosan van kötve a három ág, ezért mindegyik ellenálláson ugyanakkora a feszültségesés. R3 ellenállásából és abból, hogy mekkora feszültség esik rajta, megkapod a rajta átfolyó áramot (I3=U3/R3). A párhuzamos kapcsolásnak meg van egy jó tulajdonsága: az áramerősségek összeadódnak és megegyeznek a főág áramerősségével. Tehát ha van két áramerősséged, akkor a harmadikat egyszerű megkapni. Ekkor meglesz I1-es értéke, U1-et meg már régebbről tudod. R1 pedig egyenlő U1/I1-gyel, mert a fizika ilyen egyszerű...

(mi ezen olyan szörnyű? :-)

2010. márc. 22. 20:04
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszi szépen.De letudnád teljesen írni?a teljes megoldást?légyszíves!

Nekem ez sajnos bonyolult...:(

2010. márc. 22. 20:08
 4/6 anonim ***** válasza:

Jól írta a válaszoló.

Talán ezzel együtt jobban érthető lesz:

5 képlet van összesen, ebből minden meghatározható, mert megadtak elég adatot.


A párhuzamos kapcsolás miatt:


U=U1=U2=U3 (mert ugyanaz a végpontja mindegyiknek)

I=I1+I2+I3 (mert egy ponton válik 3-fele az áram)


(Ha sorosan lenne kapcsolva a három ellenállás, akkor így nézne ki ez a két képlet:


I=I1=I2=I3 (ugyanaz az áram folyik végig mindegyiken)

U=U1+U2+U3 (mert a végpontok egymás után vannak sorban)


tehát pont fordítva)



És az Ohm-törvényből még jön három képlet: (ezek mellesleg párhuzamos és soros esetben is igazak)


R1=U1/I1 R2=U2/I2 R3=U3/I3


Ebből az 5 képletből minden kiszámolható, ahogy írta az első válaszoló.

2010. márc. 22. 23:41
 5/6 anonim ***** válasza:

És a megoldás:


R1 = ?

R1 = U1/I1

meg kéne határoznunk U1-t és I1-t.

U1 = U2 (ugye az első képletből)

U2 = R2*I2 (csak az R2 = U2/I2 képletet rendeztük át)

U2 = 4ohm*2A = 8V

Tehát U1 is (meg mellesleg U3 is) 8V.


Már csak I1 kell.

I1 = I-I2-I3 (az áramképletet rendeztük át)

I-t és I2-t ismerjük, I3 pedig:

I3 = U3/R3 (remélem ezt már tudod magadtól is, hogy honnan jön)

I3 = 8V/2ohm = 4A

I1 = 14A - 2A - 4A = 8A


most már ismerünk mindent, tehát:

R1 = U1/I1 = 8V/8A = 1ohm

2010. márc. 22. 23:51
 6/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm...nagyon rendesek vagytok:)
2010. márc. 23. 15:40