A minusz*minusz az miért plusz?
En ugy magyaraznam, hogy:
Minden szamnak van egy inverze. Peldaul a +3-nak a -3.
Egy negativ szam inverze pozitiv, vagyis:
-(-3) = +3
(a szamtengely egyik felerol a masikra leptunk)
Most vegyuk ket negativ szam szorzatat:
(-3)·(-4)
Mivel a szorzas asszociativ, ezt ugy is felirhatom, hogy:
-(3·(-4)) = -(-(3·4) = 3·4
(-3)·(-4) az tul.kepp a 3·(-4)-nek az inverze.
Igy lett a minusszor minusz plusz. :)
Az előző válaszadónak teljesen igaza van, de az már egy fokkal magasabb szintű, ún. algebrai struktúrai magyarázat. Én inkább a következő példával érzékeltetném, és ebből látszik a motiváció is az előbbi algebrához.
Ha adósságod van, azt pl. egy könyvelés során negatív számmal tudod számon tartani, hiszen amikor kiszámolod, hogy ténylegesen mennyi pénzed van, akkor ezt a negatív számot hozzáadva többi tételhez megkapod a valódi összeget. Ha valakinek pl. havi nettó 200 ezres jövedelme van több forrásból, de hiteltörlesztésre elkölt 10 ezret, akkor ez olyan, mintha minden hónapban lenne egy -10 ezer forintos jövedelmi részlete is a többi pozitív mellett. Amikor azonban ezt a hitelt visszafizeti, akkor ez negatív "jövedelemforrás" megszűnik, vagyis a -10 ezret levonva újra visszakapjuk a 200 ezret, azaz matematikailag a levonás mértéke ezután már -10000-(-10000)=0 forint lesz. Tehát mínusszor mínusz az plusz. Ha a hiányt, azaz negatív dolgot megszünteted, azaz levonod, akkor az azzal egyenértékű, hogy kipótolod a hiányt valami pozitívval, azaz hozzáadsz egy pozitív dolgot. Tehát negatív szám kivonása pozitív szám hozzáadásával egyenértékű.
3·(-4)=-12
2·(-4)=-8
1·(-4)=-4
0·(-4)=0
(-1)·(-4)=?
Milyen szabály van a bal oldalon? Mindig 1-gyel csökken az a szám, amival a -4-et szorozzuk. Milyen szabály van a jobb oldalon? 4-gyel növekszik: (-12)+4=(-8) stb. Akkor a ? helyére 0+4=4 jön. Tehát (-1)·(-4) = 4, vagyis mínusz * mínusz az plusz
A szorzást lehet modellezni fogaskerék-áttételekkel.
A kettes szám pl. legyen olyan ,,gyorsító'' áttét, amelynél a ,,bemeneti'' tengely minden egyes fordulata két fordulat jelentkezik a ,,kimeneti'' tengelyen. A hármas szám meg legyen olyan áttét, amelynél a ,,bemeneti'' tengely minden egyes fordulata három fordulat jelentkezik a kimeneti tengelyen.
Ha egymáshoz kapcsolom a ,,kettes'' és a ,,hármas'' áttétet, akkor ,,hatos'' áttétet kapok (ezt rajzban is lehet szemléltetni).
A negatív számoknak olyan áttétetek felelnek meg, amelyek nemcsak gyorsítanak, hanem azonkívül megcserélik a forgásirányt is, .
Ha ,,negatív'' számoknak megfelelő áttéteket kapcsolok össze, akkor a forgásirány cserélődik és visszacserélődik, tehát változatlan marad. Egy ,,mínuszkettes'' és egy ,,mínuszhármas'' áttét összekapcsolása éppúgy ,,hatos'' áttét lesz, mintha egy ,,pluszkettes'' és ,,pluszhármas'' áttétet kapcsoltam volna össze.
,,Pluszkettes'' áttét:
Belső érintekzés, forgásirányt megtarja
,,Minuszkettes'' áttét:
Külső érintkezés, forgásirányt vált.
Szépen kijön, ha képzeletben az összes lehetséges módon összekombinálom e kétfajta áttétet, hogy:
- pluszkettes áttét pluszkettes áttéttel összekapcsolva plusznégyes áttét (forgásirányt nem vált)
- pluszkettes áttét mínuszkettes áttéttel összekapcsolva mínusznégyes áttét (forgásirányt békén hagyja, aztán átváltja, tehát végülis átváltja)
- mínuszkettes áttét pluszkettes áttéttel összekapcsolva mínusznégyes áttét ((forgásirányt vált, és úgy marad))
- mínuszkettes áttét mínuszkettes áttéttel összekapcsolva plusznégyes áttét (forgásirányt vált, és aztán visszaváltja az eredetire)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!