A minusz*minusz az miért plusz?

magyarázatot szeretnék kérni ha lehet hogy ez miért így van mert neten kerestem és nem találtam

2015. dec. 8. 10:53
 1/6 anonim ***** válasza:
80%

En ugy magyaraznam, hogy:


Minden szamnak van egy inverze. Peldaul a +3-nak a -3.


Egy negativ szam inverze pozitiv, vagyis:

-(-3) = +3

(a szamtengely egyik felerol a masikra leptunk)


Most vegyuk ket negativ szam szorzatat:

(-3)·(-4)


Mivel a szorzas asszociativ, ezt ugy is felirhatom, hogy:

-(3·(-4)) = -(-(3·4) = 3·4


(-3)·(-4) az tul.kepp a 3·(-4)-nek az inverze.


Igy lett a minusszor minusz plusz. :)

2015. dec. 8. 11:03
 2/6 anonim ***** válasza:
87%

Az előző válaszadónak teljesen igaza van, de az már egy fokkal magasabb szintű, ún. algebrai struktúrai magyarázat. Én inkább a következő példával érzékeltetném, és ebből látszik a motiváció is az előbbi algebrához.


Ha adósságod van, azt pl. egy könyvelés során negatív számmal tudod számon tartani, hiszen amikor kiszámolod, hogy ténylegesen mennyi pénzed van, akkor ezt a negatív számot hozzáadva többi tételhez megkapod a valódi összeget. Ha valakinek pl. havi nettó 200 ezres jövedelme van több forrásból, de hiteltörlesztésre elkölt 10 ezret, akkor ez olyan, mintha minden hónapban lenne egy -10 ezer forintos jövedelmi részlete is a többi pozitív mellett. Amikor azonban ezt a hitelt visszafizeti, akkor ez negatív "jövedelemforrás" megszűnik, vagyis a -10 ezret levonva újra visszakapjuk a 200 ezret, azaz matematikailag a levonás mértéke ezután már -10000-(-10000)=0 forint lesz. Tehát mínusszor mínusz az plusz. Ha a hiányt, azaz negatív dolgot megszünteted, azaz levonod, akkor az azzal egyenértékű, hogy kipótolod a hiányt valami pozitívval, azaz hozzáadsz egy pozitív dolgot. Tehát negatív szám kivonása pozitív szám hozzáadásával egyenértékű.

2015. dec. 8. 12:07
 3/6 tatyesz ***** válasza:
86%

3·(-4)=-12

2·(-4)=-8

1·(-4)=-4

0·(-4)=0

(-1)·(-4)=?


Milyen szabály van a bal oldalon? Mindig 1-gyel csökken az a szám, amival a -4-et szorozzuk. Milyen szabály van a jobb oldalon? 4-gyel növekszik: (-12)+4=(-8) stb. Akkor a ? helyére 0+4=4 jön. Tehát (-1)·(-4) = 4, vagyis mínusz * mínusz az plusz

2015. dec. 9. 10:11
 4/6 anonim ***** válasza:

A szorzást lehet modellezni fogaskerék-áttételekkel.

A kettes szám pl. legyen olyan ,,gyorsító'' áttét, amelynél a ,,bemeneti'' tengely minden egyes fordulata két fordulat jelentkezik a ,,kimeneti'' tengelyen. A hármas szám meg legyen olyan áttét, amelynél a ,,bemeneti'' tengely minden egyes fordulata három fordulat jelentkezik a kimeneti tengelyen.


Ha egymáshoz kapcsolom a ,,kettes'' és a ,,hármas'' áttétet, akkor ,,hatos'' áttétet kapok (ezt rajzban is lehet szemléltetni).


A negatív számoknak olyan áttétetek felelnek meg, amelyek nemcsak gyorsítanak, hanem azonkívül megcserélik a forgásirányt is, .


Ha ,,negatív'' számoknak megfelelő áttéteket kapcsolok össze, akkor a forgásirány cserélődik és visszacserélődik, tehát változatlan marad. Egy ,,mínuszkettes'' és egy ,,mínuszhármas'' áttét összekapcsolása éppúgy ,,hatos'' áttét lesz, mintha egy ,,pluszkettes'' és ,,pluszhármas'' áttétet kapcsoltam volna össze.

2017. márc. 3. 17:06
 5/6 anonim ***** válasza:

,,Pluszkettes'' áttét:

[link]

Belső érintekzés, forgásirányt megtarja


,,Minuszkettes'' áttét:

[link]

Külső érintkezés, forgásirányt vált.


Szépen kijön, ha képzeletben az összes lehetséges módon összekombinálom e kétfajta áttétet, hogy:


- pluszkettes áttét pluszkettes áttéttel összekapcsolva plusznégyes áttét (forgásirányt nem vált)


- pluszkettes áttét mínuszkettes áttéttel összekapcsolva mínusznégyes áttét (forgásirányt békén hagyja, aztán átváltja, tehát végülis átváltja)


- mínuszkettes áttét pluszkettes áttéttel összekapcsolva mínusznégyes áttét ((forgásirányt vált, és úgy marad))


- mínuszkettes áttét mínuszkettes áttéttel összekapcsolva plusznégyes áttét (forgásirányt vált, és aztán visszaváltja az eredetire)

2017. márc. 3. 17:17
 6/6 anonim ***** válasza:
Nem tudom, hogy én jól gondolkodom e benne, de én valahogy úgy tudom leginkább megérteni, h paradox módon viselkedik, mert egy negatívból próbálsz elvenni. Mivel a minuszhoz nem hozzáadsz még egy minuszt (-3x3, ez felirható ugye +(-3)+(-3)+(-3)-ként), hanem a -ból kivonsz még egy minuszt (..... -(-3)-(-3)-(-3) ......) Ugye előbb, h plusz volt az egyik tag, az én esetemben a műveletetnél használtam fel, nem a szám értékénél (lehetne hogy -3szor veszem a 3-at: -(+3)-(+3)-(+3)), de így 3-szor adtam hozzá egymáshoz a -3, ami elég érthető gondolom, hogy miért -9, ahogyan az előbb felírt -3szor adom egymáshoz (vagyis 3szor kivonom egymásból) a 3-at is módszernél is. Na itt, alapból, ugye nem lehet máshogy felírni, mert ugyanúgy néz ki, -3 adom hozzá egymáshoz a -3at. Szóval mondjuk azt, hogy a műveletnél használom fel, és azért a -3 értéket 3 mínuszszor szorzom össze. Ezért nem jelent meg + érték, csak a 0hoz képest először kivontam a -3-at, majd mégegyszer a -3-at és így tovább. És ugye érthető, hogy ha egy számból kivonok egy minusz számot, akkor hozzáadok, mert elveszem a azt a visszahuzó erőt. Ez ilyen egyenlet formájában működik, ha jól értem (javítsatok ki utólag, ha vmi h*lyeséget mondok). Két külön dolog a két tag, az egyik egy tényező, a másik egy mechanizmus, az összeadás, kivonás, vagy maga a szám értéke, ezért lehet ilyen jól felírni. Ott alapból negatív számokat, vonunk ki egymásból. A +*--nál vagy negatív számokat adunk egymáshoz, vagy pozitív számokat vonunk ki egymásból. A szorzás csak ennek a leegyszerűsített változata. 4*5-nél mi történik? 4-szer veszed az ötöt, vagyis 5+5+5+5, csak nem írod így ki.
2017. márc. 19. 23:52