Adott a következő komplex számos feladat: z^3=z^- Segítene valaki megoldani?

(z a harmadikon = z konjugált)

2015. dec. 6. 09:46
 1/5 anonim ***** válasza:
és mi a komplex szám?
2015. dec. 6. 12:11
 2/5 anonim ***** válasza:

Írd fel:

(a+bi)^3 = a-bi


ezt kibontva:


a^3+3a^2*b*i-3ab^2-b^3*i = a-b*i


rendezve: (a^3-3ab^2)+(3a^2b-b^3)*i = a-b*i


két komplex szám akkor egyenlő, ha a valós és a képzetes részeik megyegyeznek, tehát:


a^3-3ab^2=a ÉS

3a^2*b-b^3 = b egyenletrendszer adódik.


az első egyenletet a-val, a másikat b-vel végigosztva:


a^2-3b^2=1 ÉS

3a^2-b^2=1


Ezt megoldva kapsz a és b értékeket; ezeknek minden lehetséges kombinációja egy-egy megoldás z-re.

2015. dec. 6. 12:50
 3/5 anonim ***** válasza:
a-val b-vel osztásnál meg kell vizsgálni, hogy nem-e nullák, nyilván a z=0+0*i = 0 egy triviális megoldása a feladatnak.
2015. dec. 6. 12:52
 4/5 anonim ***** válasza:

Matekmumus, ez valahol nem stimmel, a feladatnak pl. 1 megoldása egész jól láthatóan de a tiedben nem.


Én z-vel szoroznám, z^4=|z|^2 vagyis z^2=+-1... 1,-1,i,-i a megoldások. Meg persze a nulla.

2015. dec. 9. 02:16
 5/5 anonim ***** válasza:

Eh, az én megoldásom csalás viszont matekmanus megoldása mégiscsak jó legalábbis majdnem (de csak majdnem) jó a tiéd, a nullák alaposabb vizsgálatot igényelnek.


Szóval.



(a^3-3ab^2)+(3a^2b-b^3)*i = a-b*i


két komplex szám akkor egyenlő, ha a valós és a képzetes részeik megyegyeznek, tehát:


a^3-3ab^2=a ÉS

3a^2*b-b^3 = -b egyenletrendszer adódik.


Az előző válaszban +b volt a második jobb oldalán, pedig -b kellene hogy legyen, merthogy konjugált.


Ha a=0 akkor


-b^3=-b


b=0 megoldás, b^2=1, b=+-1 tehát ez a 0, az i és a -i.


Ha b=0 akkor


a^3=a


a=0 már megvolt, a^2=1, ez tehát a -1 és a 1.


Ha egyik sem 0 akkor leosztva


a^2-3b^2=1

3a^2-b^2 = -1


a^2=1+3b^2

3(1+3b^2)-b^2=-1

8b^2=-4


ennek valós megoldása nincs tehát csak a fentiek: 0,+-1, +-i .

2015. dec. 9. 03:11