Többtagú n-edik gyökös nevező gyöktelenítése?


Mindig utáltam a gyöktelenítést, most nagyjából ráéreztem, de itt elakadtam.

Konkrétan erről a feladatról lenne szó:

(a+1)/(3.gyök(a)+1)

Valaki el tudja nekem magyarázni, hogy általánosságban hogy kell gyökteleníteni az ilyen nevezőket?


2015. dec. 6. 09:29
 1/2 Pelenkásfiú ***** válasza:

(a + 1) / (3 * gyök(a) + 1)

= (a + 1) / (3 * gyök(a) + 1) * (3 * gyök(a) - 1) / (3 * gyök(a) - 1)

= ((a + 1) * (3 * gyök(a) - 1)) / ((3 * gyök(a) + 1) * (3 * gyök(a) - 1))

= ((a + 1) * (3 * gyök(a) - 1)) / (9a - 1)


Nem túl átlátható, de ha leírod, jobb lesz :D

2015. dec. 9. 09:44
 2/2 vurugya béla ***** válasza:

Vigyázat!

Az első válaszoló félreértette!

Nem harmadik gyököt, hanem 3-szor négyzetgyököt értett a feladatban!

Itt az x^3+y^3=(x+y)(x^2-xy+y^2) azonosság szerint kell bővíteni a nevezőt -rohanok, nincs időm részletezni, ha még mindig szükséges, holnap este is leszek, akkor beírom.

2015. dec. 9. 22:57