Ugyanakkora térfogatú kocka és gömb esetében a gömb felülete hány %-kal kisebb, mint a kocka felülete?


És hogyan kell kiszámolni?


Illetve ugyanakkora felületű gömb és kocka esetében a térfogatuk aránya is ugyan akkora, mint a megegyező térfogatnál a felületük aránya?


2015. dec. 4. 12:16
 1/2 anonim ***** válasza:

V kocka = a x a x a

V gömb = 4 x R x R x R x 3,14 / 3


Fsz kocka = 6 x a x a

Fsz gömb = 4 x r x r x 3,14


Mit is mond a feladat...

V kocka = V gömb


Legegyszerűbb ha azt veszed hogy mit tudom én... V = 100 (vagy akármelyik számot veheted).

Megoldod az egyenletet a-re és r-re.


Utána behelyettesíted az a-t és r-t a felszínes egyenletekbe.


Aztán Fsz kocka / Fsz gömb megadja hogy hányszorosa a kocka felszíne a gömbének (vagy: Fsz gömb / F kocka megadja hogy hányszorosa a gömb felszíne a kockáénak).

2015. dec. 4. 12:49
 2/2 anonim ***** válasza:

Mivel arányokról van szó, nem szükséges sem felszínt, sem térfogatot kiszámolni.

A dolgozó lusta sokat írni, inkább gondolkodik. :-)


A feladat meghatározni a

q = Fk/Fg

hányadost, és amennyivel ez nagyobb 1-nél, annyival nagyobb a kocka felszíne a gömbénél.


Egy kocka térfogat-felület aránya

Vk/Fk = a/6

ahol 'a' a kocka éle.

Ugyanez gömb esetén

Vg/Fg = r/3

ahol 'r' a gömb sugara


Az arányokból

a kocka felülete

Fk = 6*Vk/a

a gömb felülete

Fg = 3*Vg/r


ezekkel

q = (6*Vk/a)/(3*Vg/r)

egyszerűsítés után

q = (Vk/Vg)*)(2r/a)

Mivel a két térfogat azonos

Vk/Vg = 1

így

q = 2r/a


Lássuk a két test jellemző méretét

A V térfogatú gömb sugarának harmadik hatványa

r³ = 3V/4π

A V térfogatú kocka élének harmadik hatványa

a³ = V


Könnyítésül a keresett hányados mindkét oldalát emeljük a harmadik hatványra

q³ = 8*r³/a³

Behelyettesítve

q³ = 8*(3V/4π)/V

Egyszerűsítés után marad

q³ = 6/π

vagyis

q = ³√(6/π)

========


Ennek a kerekített értéke

q = 1,24

így a válasz a kérdésre: azonos térfogat esetén a kocka felszíne kb. 24%-al nagyobb a gömbénél.


Remélem, hogy ezzel a gondolatmenettel a második kérdésre már meg tudja adni a választ a kérdező.


DeeDee

**********

2015. dec. 4. 16:19