Kémia gázokkal kapcsolatos számítások. Valaki?

Van egy feladata, aminek a gondolatmenetét nem értem. Segítséget szeretnék kérni hozzá. Az elsőnél meg van adva a képlet: O2; a tömeg: 64 g. A masodiknál a képlet: CO2; a térfogata standardállapotban: 98 dm3. A harmadiknál a képlet: NH3; tömeg: 1,7 g. A negyediknél a képlet:HCl; molekulák száma: 1.8*20^24.Ki kell számolni a hiányzó adatokat: tömeg, térfogata standardállapotban, molekulák száma. Megcsináltuk óran: 1.-nél térfogat:49; molekulák: 1,2*10^24. 2.-nál tömeg: 176; molekulák: 2,4*10^22. 3.-nál térfogat: 2,45; molekulák: 0,6*10^23. 4.-nél tömeg: 109,35; térfogat: 73,5. Azt szeretném kérni, hogy magyarázzátok el, hogy mit hogyan kell kiszámolni.

2015. dec. 3. 18:08
 1/2 anonim ***** válasza:

Simple:


A lényeg, amit tudnod kell, az az ideális gáz állapotegyenlete

p*V = n*R*T.


R itten egy konstans, 8,31 J/(mol*K), akkor se változik meg, ha fúj vagy ha esik.

p a nyomás, T a hőmérséklet. Ha meg van mondva, hogy milyen állapot, akkor az tartalmazza ezt a két adatot, például standardállapotban p = 10^5 Pa, T = 273,15 K, normál állapotban meg nézz utána. Figyelj, hogy mindig kelvinben írd be a hőmérsékletet.

V a térfogat.

Még gondolom megadják a tömeget, anyagmennyiséget vagy molekula-/atomszámot. Az anyagmennyiség az csak simán a molekulák számát jellemzi általában: n = N/NA, ahol n az anyagmennyiség, N a sima molekula szám darabra, NA az Avogadro-állandó, 6,02*10^23 1/mol. A tömeget (m) és az anyagmennyiség közti összefüggést pedig az adott anyag moláris tömege (M) mondja meg, ezt általában a perrendszerből és az anyag képletéből lehet kitalálni: m = n*M.


Szóval megoldásmenetnek minden esetben azt javaslom, hogy először találd ki az adott anyag moláris tömegét. Aztán ha a térfogat adott, akkor az állapotegyenletből

n = p*V/(R*T),

és innen megvan, hogy m = n*M, és nem tudom, milyen adat kérdéses még, de valami említett egyenletből azt még ki tudod számolni könnyen. Ha meg a tömeg adott mondjuk, akkor

n = m/M,

és a térfogatra

V = m*R*T/(M*p).


Körülbelül ennyi. A mértékegységekre figyelj, jó szórakozást!


Ha valami nem jön ki, akkor mutasd meg, hogy meddig jutottál, mi meg megmondjuk, hol rontottad el vagy hogyan menj tovább.

2015. dec. 3. 18:46
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2015. dec. 7. 16:06