Klopusz kérdése:

Gömbbel kapcsolatos számítások. Hogyan?


Itt ülök a nyolcadikos gyerekem matekleckéjével, de nem tudok neki segíteni.


A feladatok:


1., A 10 cm sugarú gömb és egy sík közös része olyan kör, melynek sugara 8 cm. A gömböt középpontjától mekkora távolságra metszi a sík?


2., Egy 26 cm átmérőjű gömböt messünk el a középpontjától 5 cm távolságra lévő síkkal. A sík a gömböt egy körben metszi. Mekkora ennek a körnek a területe?


Órán még hasonlót sem csináltak, a tankönyvben meg nem találok semmit róla (csak a felszín és a térfogat kiszámítása van leírva).


Előre is köszönöm a segítséget!



2015. febr. 5. 16:20
 1/5 anonim ***** válasza:

1.) Pütagorász tétel. x^2=5^2-4^2-> x=3

2.) ez is, r^2=13^2-5^2 -> x=12

2015. febr. 5. 16:32
 2/5 anonim ***** válasza:
ja, terület az r^2pí
2015. febr. 5. 16:34
 3/5 anonim ***** válasza:

Mindjárt segítek a számolásban.

Addig vegyetek elő egy almát (narancsot), és vágjátok ketté ! Ne a közepén, mert akkor a "metszet" egyenlő sugarú a gömb sugarával. Magadnak egy kicsit kisebbet szelj le. Erről szól az első feladat. Milyen messze kell elvágni?

(A feladatban a sugár 10 cm - ekkora almátok nincs, de a lényeg látható)

2015. febr. 5. 16:40
 4/5 anonim ***** válasza:

Ha el van vágva az alma, forgassátok olyan irányba, hogy a metszés csak egy vonalnak látszódjon:

[link]

Ezen az ábrán AC szakasz.

Így most már érthető?

2015. febr. 5. 17:04
 5/5 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a segítséget mindenkinek!
2015. febr. 5. 17:22