"A 2,5m magas és 120m hosszú lejtő tetejéről szánkóval csúsznak le a gyerekek. A súrlódástól eltekintünk. Mekkora a szánkó gyorsulása? Mekkora a szánkó sebessége a lejtő alján, ha a lejtő tetejéről 4,5 m/s kezdősebességgel inditják a szánkót? "


2015. dec. 2. 18:32
 1/3 Tom Benko ***** válasza:
0%
Rajzold le, keress hasonló háromszögeket! Amúgy pedig függvénytáblában benne van.
2015. dec. 3. 13:18
 2/3 anonim ***** válasza:
Na akkor, egy kis segítség is: a szánkóra mg hat, a lejtő irányába mgsinα ennek a komponense. Ez gyorsítja: Newton II.: ma=mgsinα -> a=gsinα. (vt^2-v0^2)/(2a) = s képletből vt= sqrt(2as+v0^2). (sinα=h/s)
2016. jan. 8. 22:30
 3/3 anonim ***** válasza:

Másik megoldás:

A szánkó-gyerek rendszernek a lejtő tetején az energiája ugyan annyi, minta lejtő alján (mivel nincs súrlódás).

mgh + 1/2mv0^2 = 1/2mvt^2 energiamérleget kell megoldani.

Látható, hogy a megoldás mindkét esetben független a rendszer tömegétől.

2016. jan. 8. 22:36