A török császár kegyelmet kíván gyakorolni, ezért a fogságba esett magyaroknak ezt kínálja fel: "Íme, itt ez az urna, amelyben 10 darab fehér és 8 darab fekete golyót tettem?
Szerintem
P(az éppen húzó rab szabadul) = p = 11875/19683 ≈ 60,33%.
Nem számoltál el valamit?
Amúgy
P(minden rab szabadul) = p^n,
ahol n a rabok száma.
(Binomiális eloszlás)
legyen a fehér golyók száma k.
Ekkor az egyes P(k) valószínűségek közül a
P(3)+P(4)+P(5)
összeg adja meg a keresett valószínűséget:
P(3)=[5 alatt a 3)]* (10/18)^3*(8/18)^2
P(4)=[5 alatt a 4)]* (10/18)^4*(8/18)
P(5)=[5 alatt az 5)]* (10/18)^5
ezek egyenként:
P(3)=0,3397
P(4)=0,2117
P(5)=0,0529
ez összesen 0,6043
Amikor valaki valószínűségeket ad össze hogy valószínűséget kapjon akkor ott valami bűzlik... ez a magyarázat nem lehet helyes. Nem értek eléggé a valószínűségszámításhoz hogy pontosan megmondjam hol hibádzik de biztosan hibádzik.
Én úgy számolnám, ami lehet macerás hogy szépen beszámozom a golyókat, 1-10 fehéreket, 11-18 fekete, az összes eset ekkor 18^5 és megszámolom valahogy hogy melyik eset lesz a nekem kedvező.
Kizáró események valószínűségét szabad összeadni, márpedig olyan nincs, hogy valakinek az 5-ből 3 és 4 golyója is fehér lesz, tehát ezek kizáró események.
Amúgy nem fog megharapni senki sem ha írsz egy másik megoldást. Én kíváncsi vagyok, hogy hogyan számoljuk végig a te ötleteddel.
Kedves 5-ös!
Úgy kritizálod a megoldást, hogy bevallod, hogy nem is értesz a témakörhöz? No comment. Az összegszabály és szorzatszabály az elemi kombinatorikához tartozik, a legelső kombinatorika előadás legelső állításainak egyike, ezekkel kezdődik minden.
Ráadásul a te megoldásod sem különbözik semmiben az előzőtől, lévén, hogy a kedvező esetek "valahogy" történő összeszámolása csak úgy lehetséges, hogy a kihúzott fehér golyók száma szerint elkülöníted az egyes aleseteket, és ezeket összeadod. Hiába számozod be a golyókat, nem viszel új információt a rendszerbe, csak a színt kódolod számokkal, vagyis nem vagy előrébb.
Ötös vagyok, nem kell leharapni az orromat, kettes voltam val.szám-ból az egyetemen és az is húsz éve volt de attól még van egy matematikatanári diplomám, jól eldugva valahol, használni nem használom. Attól még szabad nekem emlékezni valami olyasmire hogy a valószínűségek összeadása ritkán jó, látod, a hatos szépen megírta hogy ez éppen ilyen ritka eset.
Béke veletek.
Hát igen… „Aki tudja, csinálja; aki nem tudja, tanítja.”
(Bocsánat, ez kívánkozott ide. Természetesen rád nem vonatkozik, mert írod, hogy nem használod a matektanári diplomádat; de sajnos hallok olyan aktív matektanárokról, akik nem tudnak törteket összeadni.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!