Valaki el tudná nekem magyarázni a pH számítást lépésről lépésre?


Sajnos 0 a kémia tudásom, de holnap zh-t írok és valamit kéne alkotni.

Próbáltam utána nézni a neten, de eléggé kínai.



2015. nov. 24. 14:47
 1/1 anonim ***** válasza:

. Mekkora a [H+] és az [OH-] abban az oldatban, ahol a pH=

a)2,34

b) 4,5

c) 9,85

d) 11,2 (a Kv minden esetben: Kv=1*10 a minusz 14.-en)


a pH definíciója: -lg[H+], ahol a szögletes zárójel a koncentráció. plusz azt kell még tudni, hogy -lg[OH-]=pOH, ami 14-pH. ez az erős savaknál van így. a gyenge savaknál azt is figyelembe kell venni, hogy nem disszociálnak 100%ban, vagyis marad az oldatban "összefüggő" molekula, és hidrogén ion is. vagyis egy gyenge sav pH-ja kevesebb lesz, mint az ugyanakkora koncentrációjú erős sav ph-ja (kevesebb H+ iont szolgáltat). ezek után már nem olxan nehéz:

1. a, pH=2,34, itt pont fordítva kell gondolkodni, vagyis 10^-2,34= [H+] = 4,57*10^-3, értelemszerűen az [OH-] egyenlő pOH=11,66-ból ugyanígy kiszámolható.

b.c.d. teljesen ugyan erre a sémára megy, most ezt nem írnám le, csak be kell ütni a gépedbe. (ahol a pH>7-nél, ott a H+ számoláshoz minden esetben hozzá kell adni 10^-7-t, ez a víz disszociációjából származik).

2015. nov. 24. 15:34