Mely x, y valós számok elégítik ki az alábbi egyenlőséget?

[link]
2015. nov. 23. 08:16
 1/8 anonim ***** válasza:

11,5

11,6

2015. nov. 23. 09:24
 2/8 A kérdező kommentje:
köszönöm, és hogy néz ki a levezetése?
2015. nov. 23. 09:32
 3/8 anonim ***** válasza:

Ez egy darab egyenlet két ismeretlennel, tehát végtelen számú x,y számpár megoldása van. Az egyenlet y gyökeinek determinánsa egy negyedfokú polinom, x ismeretlennel. Ha a determináns kisebb mint 0, akkor az adott x tartományra, ami komplex számokat is tartalmaz, ami geometriailag nem ábrázolható sikbeli koordinátarendszerben, a hozzá tartozó y is komplex szám lesz. Ha a determináns 0, akkor y = -x/2, ahol x a nyedefokú determináns 4 drb gyöke. Ha pedig a determináns nagyobb mint 0, akkor az x szintén vehet fel komplex értékeket, ami kihatással van az y-ra is. Mivel a feladat megoldásai főképp komplex számpárok, a számpárok által leirt görbét nem lehet hagyományos koordinátarendszerben ábrázolni.

A levezetéshez sok sikert kívánok, ha ez iskolai feladat, akkor üdvözlöm a matematika tanárt. Ha sikerül az egyenlet ábrázolása, kérem publikálja, esélyes egy Ábel vagy Wolf díjra.

2015. nov. 23. 10:45
 4/8 A kérdező kommentje:
első kommentelőtől szeretném, kérdezni, hogy hogyan jöttek ki az eredmények? :)
2015. nov. 28. 12:07
 5/8 anonim ***** válasza:

Vártam hogy hátha valaki meg tudja oldani. Én beírtam a wolfram alfaba

[link]

2015. nov. 28. 14:39
 6/8 anonim ***** válasza:

Rendben.


Induljunk ki abból a feltételezésből, hogy ha az egyenletbe komplex szám kerül, az minden esetben komplex gyökökhöz vezet.


Ebből a feltételezésből kiindulva csak úgy kapunk valós tényezőket az egyenletben, ha a négyzetgyökök alatt szereplő kifejezések nagyobbak vagy egyenlőek 0-ál.


Tehát -x^2 + 11*x >=0

illetve -x^2 + 24*x - 143 >= 0


Az első egyenlőtlenség akkor teljesül, ha az x ϵ <0,11>

A második egyenlőtlenség pedig akkor teljesül, ha az x ϵ <11,13>

Mivel mindkét feltételnek teljesülnie kell, a két tartomány metszete mindössze egyetlen szám, a 11.


Ha x = 11, akkor az egyenlet megoldásával elvileg még a valós számok halmazában mozgunk.

X-et behelyettesítve egy másodfokú egyenletet kapunk, ahol y az ismeretlen. Csodás módon a nagy zárójelben lévő kifejezés eltűnik.

y^2 - 11*y + 30 = 0

Mivel a determináns nagyobb mint 0, ezért az y gyökei is valós számok lesznek.

y1 = 5, y2 = 6


Nos ezzel meg lett oldva egy logikai feladat. Az még nincs bizonyítva, hogy ezen kívül nem létezik más valós számpár ami kielégíti az eredeti egyenletet.

2015. nov. 28. 19:01
 7/8 anonim ***** válasza:

Ezt csak azért írom, mert az állítólag euklideszi szerkesztéssel nem megszerkeszthető szabályos hétszög 1 egységnyi oldalának és legkisebb átlójának az arányát a következő harmadfokú egyenlet egyik gyöke adja meg:


b^3 - b^2 - 2*b + 1 = 0

ahol a "b" legnagyobb gyöke 1,8019377 nem más mint az átló és az oldal aránya.

Az egyenlet megoldása komplex számtartományban történik, viszont végtelen sorok összegéből keletkezik, ahol "i" közelit a 0-hoz, ergo a gyök határértéke valós szám.


Ebből a szempontból a komplex számok nem túl praktikusak.

2015. nov. 28. 19:11
 8/8 anonim ***** válasza:

Javítok... viszont végtelen sorok összegéből keletkezik

ezt kihúzom, mert részemről elhamarkodott kijelentés. És valószinűleg egy nagy marhaság. Viszont a képzetes rész valóban közelít a 0-hoz.


Elnézést ha megkevertem vele bárkit is.

2015. nov. 28. 20:29