Tudnátok segíteni a Fizika háziba nem értek semmit és jegyet kapunk rá?

Egy 1,2 m szélességű ablakkal párhuzamosan 200 m távolságban országút halad. Mekkora annak az egyenletesen mozgó gépkocsinak a sebessége, amelyet az ablak mögül 2 méter távolságból kitekintve 4,8 s alatt látunk elhaladni az ablak előtt?

2015. nov. 22. 13:29
 1/3 anonim ***** válasza:

Ez inkább geometria feladat.

Lényegében felnagyítod az ablak szélességét a távolságok arányában. Az autó által megtett út:

s=1,2*(202/2)=121,2 méter


emiatt a sebessége: 121,2/4,8=25,25 m/s

vagy 90,9 km/h

2015. nov. 22. 14:18
 2/3 anonim ***** válasza:

Ismered a szemed távolságát az ablaktól (2m), illetve az ablak hosszának felét (0.6m), így tangenssel kiszámolhatod a látószög felét:

tg(alfa) = 0.6/2, amiből visszaszámolva alfa=16.7°

Erre azért volt szükség, mert így kiszámolható, hogy mekkora utat látsz az ablakon túl:

tg(16.7°) = x/(200+2)

Ebből x = 202*tg(16.7°) = 60.6 méter

Ez az út fele, amennyit látsz az ablakból, tehát a teljes út, amit látsz az ablakból, és amennyit ugye ezáltal megy az autó, az 2*60.6 = 121.2 méter

Mivel egyenletes sebességgel mozog az autó, így a sebessége kiszámolható a v=s/t képlettel:

v = 121.2/4.8 = 25.25 m/s = 90.9 km/h


Érted?

2015. nov. 22. 14:22
 3/3 A kérdező kommentje:
köszi szépen :)
2015. nov. 22. 14:22