(MATEK) hogyan kell kiszamolni a lokalis, globalis minimumot egy grafbol ha csak a pontok ismertek a x, y tengelyen es a fuggveny nem ismert?

2015. nov. 21. 20:38
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:

fuggveny ertek mi lesz ?

az mindegy melyik fajta num.integralast csinalnam, pl. simpson

2015. nov. 21. 22:16
 12/18 anonim ***** válasza:

Ez magyarul nem graf, hanem grafikon.


Viszont akkor nem ertem mit nem ertesz.

Vegigmesz i-vel az x tengelyen, ha ( y[i-di] > y[i] < [y+di] ) teljesul, akkor y[i] lokalis minimum. Ahol di az i lepeskozei.

2015. nov. 21. 22:17
 13/18 A kérdező kommentje:

de amint latom, matlaban van beepitett funkcio erre, a trapez integralasi moddal.

[link]


Q = trapz(t,y)

Q =


4.9592

2015. nov. 21. 22:21
 14/18 A kérdező kommentje:

Ezzel ki jott az elso ketto maximum


for i=2:80

if (y(i-1)<y(i) && y(i+1)<y(i))

y(i)

end

end



csak nem nagyon ertem /fogtam fel/ meg hogy hogyan. Amugy most pont ez a ket erteket kerestem


[link]

2015. nov. 21. 22:38
 15/18 anonim ***** válasza:
100%

Numerikus derivalassal igy tudod megcsinalni:


for i=2:80

if ((y(i)-y(i-1))*(y(i+1)-y(i)))/((x(i)-x(i-1))*(x(i+1)-x(i)))<=0;

[x(i);y(i)]

end

end


Bar az elozo modszered is mukodokepes. Javaslom, irjal be egy tic/toc -ot a ket módszerhez.

A numerikus derivalasos modszerhez kb. nyolcadannyi id kell...

2015. nov. 22. 00:38
 16/18 anonim ***** válasza:
100%

Basszus, ez atalakitotta a kisebb egyenlo jelet...


ez kell bele:


if ((y(i)-y(i-1))*(y(i+1)-y(i)))/((x(i)-x(i-1))*(x(i+1)-x(i))) <= 0


A feltetel, h kisebbegyenlo zero legyen.

2015. nov. 22. 00:41
 17/18 A kérdező kommentje:

Koszi szepen ez mukodik, minden extremet megtalal, ugy ertem a minimumot es maximumot is.


for i=2:80

if ((y(i)-y(i-1))*(y(i+1)-y(i)))/((t(i)-t(i-1))*(t(i+1)-t(i))) <= 0

[t(i);y(i)]

end

end


Honnand tudtad :D igy kell megirni a ciklust? fejbol vagy volt ra valami oldal amibol kiindultal....meg akarnam erteni hogy mukodik a ciklus.

MIert pont az extremeket /töréseket/ írja ki ?!


Ugy mukodik,hogy ha pl van egy vektorom

pl. [1, 2, 3, 4, 5, 4, 3, 1]


ebbol az 5 lessz az globalis/lokalis maximum mivel 5 elott allo kisebb es a 5 utan allo is kisebb mint az 5

2015. nov. 22. 10:01
 18/18 anonim ***** válasza:
Ez egy nagyon egyszeru ciklus, numerikus derivalas alapjan mukodik. Rajzold le magadnak papiron a gorbet, jelöld be az osztopontokat, ugy jobban megerted h. mukodik. A lenyeg roviden az, h. max/min ott van, ahol a gorbe erintojenek meredeksege elojelet valt.
2015. nov. 22. 15:06
1 2