Egy növény genotípusa: K (AB) K (ab). Keresztezzük egy K (ab) K (ab) növénnyel (K: Kapcsolt öröklődés)! Milyen arányban kapunk AaBb genotípusú növényeket, ha a két gén távolsága 10 térképegység?


2015. nov. 21. 00:23
 1/3 A kérdező kommentje:
Ez a másik kérdésem lenne: Egy AaBb genotípusú egyedben 8% AB és 8% ab genotípusú gaméta keletkezik. Milyen messze van egymástól a két gén?
2015. nov. 21. 00:27
 2/3 anonim ***** válasza:

Épp most volt egy hasonló kérdés.


Előbb a második feladat: a ritka kategóriák a rekombináns esetek. Valószínűleg a 8%-osok a ritka kategóriák, más nagyon nem lehet. A rekombináns esetek összege adja meg a rekombinációs gyakoriságot: 8+8=16%, azaz 0,16. Ez 0,16 M = 16 cM (centimorgan), vagy m.u. (map unit, térképegység). (És transz-heterozigóta.)*


A kérdésben a feladatnál az a 10 térképegység a rekombináns kategóriák gyakorisága: amikor a két kromoszóma között kicserélődnek az allélok. AB/ab helyett Ab/aB vagy aB/Ab. Mivel a tesztelő keresztezés során az ab/ab növény csak a_b-t tud adni, a kérdéses AaBb csak úgy jöhet ki, hogy a másiktól A_B-t kap. Kapcsoltan. Az esetek 10%-ában ilyen biztosan nem lesz, de a maradék 90% fele is a_b gamétát eredményez, azaz marad 0,9/2=0,45. És ez a válasz.


*Mivel a másik kérdésnél is elhanyagolta a feladat a Haldane-egyenletet, gondoltam, itt is el lehet. De amúgy: d = -1/2ln(1-2r), ahol r a rekombinációs gyakoriság, d pedig a távolság Morganban. Ez alapján 19,28 cM jön ki.

2015. nov. 21. 03:19
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi! :)
2015. dec. 9. 22:30