Kamatos kamat - Hogyan kell "p"-re rendezni az egyenletet?


2 = ( 1 + ( p/100 ) )^10 (a tizediken!)

Logaritmizáltam mindkét oldalt, de akkor az egyik oldalon 10 * log( 1 + ( p/100 ) ) lesz. Ha a logaritmuson belül egy számot és egy ismeretlent adok össze, azt hogyan kell megoldani?



2015. nov. 19. 17:26
 1/6 anonim ***** válasza:
A négyjegyű függvénytáblázatodban le vannak írva a logaritmus hasonlóságok, vagy mik, talán az tud segíteni. Sajna, én ennél többet nem tudok.. :)
2015. nov. 19. 20:51
 2/6 anonim ***** válasza:

2 = (1+p/100)^10

2^(1/10) = 1+p/100

200^(1/10)= 1+p

200^(1/10)-1 = p


(Két gyöke van az egyenletnek.)

2015. nov. 20. 09:43
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszi, de bocsi, hogy belekötök, mert nem jól rendezted az egyenletet. Az első két sor jó, viszont a harmadik nem, mert ha mindkér oldalt beszorzod 100-al, akkor az 1-et is be kell szoroznod jobb oldalon és a bal oldalon a hatvány alapot nem írhatod át 200-ra, mert a 200^(1/10) és a 2^(1/10) nem egyenlő!
2015. nov. 24. 15:49
 4/6 A kérdező kommentje:
Javítom amit írtam: A 200^(1/10) és a 2^(1/10)*100 nem egyenlő
2015. nov. 24. 15:50
 5/6 anonim ***** válasza:

Az elsőben egyáltalán nincs igazad (ha egy törtet megszorzol annyival, mint amennyi a nevezője, a számlálóját kapod) de a második jogos. Helyesen tehát:


2 = (1+p/100)^10

2^(1/10) = 1+p/100

2^(1/10)/100= 1+p

200^(1/10)/100-1 = p

2015. nov. 24. 21:09
 6/6 anonim ***** válasza:
Illetve bocs, az utolsó sorban nem 200, hanem 2 : )))
2015. nov. 25. 12:31