2 = ( 1 + ( p/100 ) )^10 (a tizediken!)
Logaritmizáltam mindkét oldalt, de akkor az egyik oldalon 10 * log( 1 + ( p/100 ) ) lesz. Ha a logaritmuson belül egy számot és egy ismeretlent adok össze, azt hogyan kell megoldani?
2015. nov. 19. 17:26
1/6 anonim válasza:
A négyjegyű függvénytáblázatodban le vannak írva a logaritmus hasonlóságok, vagy mik, talán az tud segíteni. Sajna, én ennél többet nem tudok.. :)
2/6 anonim válasza:
2 = (1+p/100)^10
2^(1/10) = 1+p/100
200^(1/10)= 1+p
200^(1/10)-1 = p
(Két gyöke van az egyenletnek.)
3/6 A kérdező kommentje:
Köszi, de bocsi, hogy belekötök, mert nem jól rendezted az egyenletet. Az első két sor jó, viszont a harmadik nem, mert ha mindkér oldalt beszorzod 100-al, akkor az 1-et is be kell szoroznod jobb oldalon és a bal oldalon a hatvány alapot nem írhatod át 200-ra, mert a 200^(1/10) és a 2^(1/10) nem egyenlő!
2015. nov. 24. 15:49
4/6 A kérdező kommentje:
Javítom amit írtam: A 200^(1/10) és a 2^(1/10)*100 nem egyenlő
2015. nov. 24. 15:50
5/6 anonim válasza:
Az elsőben egyáltalán nincs igazad (ha egy törtet megszorzol annyival, mint amennyi a nevezője, a számlálóját kapod) de a második jogos. Helyesen tehát:
2 = (1+p/100)^10
2^(1/10) = 1+p/100
2^(1/10)/100= 1+p
200^(1/10)/100-1 = p
6/6 anonim válasza:
Illetve bocs, az utolsó sorban nem 200, hanem 2 : )))