Szabadesés magasságának számítása?


Sziasztok!


A feladat a következő lenne:

Milyen magasról esett az a test, amely esésének utolsó másodpercében 25 méter utat tett meg?


Logikusan 45 méterre gondolok, de semmi képletet nem tudok hozzá.



2015. nov. 18. 20:46
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Bontsd fel a mozgást két részre, és írd fel az egyenleteket.

Lesz egy egyenletrendszered, ebből kiszámítható a kérdéses magasság.

2015. nov. 18. 21:00
 2/11 A kérdező kommentje:
Bővebben nem tudnád elmagyarázni?
2015. nov. 18. 21:02
 3/11 anonim ***** válasza:

25 = v0*1 + (g/2)*1^2

25 = (g*(t-1)) + (g/2)

25 = g*t - g + g/2

25 = g*t - g/2

t =(25 + g/2)/g

t = 3


s = (g/2)*t^2 = t*9 = 45 méter

-------

Egyébként nem kell a kamuduma, logikusan nem tudnál 45 méterre gondolni, ahhoz ismerned kellene néhány képletet, hogy egyáltalán viszonyíts valamihez. Mondd ki, hogy meg volt adva a feladat után a megoldás is, nem szégyen az.

2015. nov. 18. 21:40
 4/11 A kérdező kommentje:
Nézd meg nyugodtan a NAT 2012-es könyveit! Sajnos nincs bennük megfejtés. Ha tudtam volna a képletet, akkor nem írtam volna ki a kérdést nyilván.
2015. nov. 18. 21:45
 5/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, így már értem a feladatot! :)
2015. nov. 18. 21:51
 6/11 anonim ***** válasza:
Akkor miért logikus a 45 méter? Csak kiváncsi vagyok.
2015. nov. 18. 21:58
 7/11 anonim ***** válasza:

Első válaszoló vagyok. Látom, szépen megoldottátok a feladatot.


Néhány megjegyzésem lenne: A feladat valóban megoldható logikus gondolkodás útján is. Nyílván több módszer lehetséges, én most csak egyet vázolnák fel - engedelmetekkel.


Vegyünk fel tetszőleges értékeket esési magasságra. Számítsuk ki a hozzá tartozó fizikai jellemzőket.


Iteratív úton így ténylegesen eljutunk a helyes megoldáshoz, függetlenül, hogy van -e megoldókulcs, vagy nincs...

2015. nov. 18. 23:07
 8/11 bongolo ***** válasza:

A 45 méter mondjuk úgy jöhet ki logikusan, hogy

- Az első másodpercben megtett út 5 m (hisz 10 m/s² a gyorsulás, vagyis a sebesség 0-ról 10 m/s-ra nő, ami ugyanaz, mintha 5 m/s átlagsebességgel menne 1 másodpercet)

- Az azonos idő alatt megtett utak úgy aránylanak egymáshoz, mint az egymás utáni páratlan számok. Tehát ha az első másodpercben volt 1·5, akkor a második másodpercben 3·5, a harmadikban 5·5 = 25 m a megtett út.

- Ez összesen 45 m


Ez teljesen jó számolás, de persze nem így érdemes megoldani.

2015. nov. 18. 23:42
 9/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget!
2015. nov. 19. 06:53
 10/11 anonim ***** válasza:

Bongolo,

"- Az azonos idő alatt megtett utak úgy aránylanak egymáshoz, mint az egymás utáni páratlan számok. Tehát ha az első másodpercben volt 1·5, akkor a második másodpercben 3·5, a harmadikban 5·5 = 25 m a megtett út."


Ez teljesen igaz, amit írsz, de ugye ezt nem magától értetődő, tudni kell hozzá a (g/2)*t^2 képletet, vagyis hogy a megtett út az idő négyzetével arányos. Ha pedig ez megvan, már tényleg elég egyszerű az egész.

De nem kötekszem, a lényeg, hogy a feladat kész, és - remélhetőleg - a kérdező is érti a gondolatmenetet.

2015. nov. 19. 19:14
1 2