Egyenes körkúba gömböt írunk. Határozzuk meg a kúp nyílásszögét, ha a gömb felszínének és a kúp alapterületének aránya 4:3.

2015. nov. 18. 18:29
 1/4 anonim ***** válasza:

Érdekes, de egyszerű feladat.

Ha jól számoltam, a kúp nyílásszöge 60°.

Szeretném, ha valaki megerősítené vagy megcáfolná.


DeeDee

*******

2015. nov. 18. 20:13
 2/4 anonim ***** válasza:

Ilyen megerősítésre gondoltál:

[link]

2015. nov. 18. 20:56
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Tökéletesen megfelel! Köszönöm Zsiga!


Az én megoldásom annyiban más, hogy szokásomhoz híven általánosítottam a feladatot és az egyetlen ismert adat, a két felület arányának függvényében kreáltam egy összefüggést.


Ha

Fg - a gömb felülete

A - az alapkör területe

α - a fél kúpszög

akkor

n = Fg/A

és így lesz

sinα = (4 - n)/(4 + n)

************************

Látszik, hogy a feladatnak csak akkor van megoldása, ha n<4


A fenti sinα értékkel a két sugár hányadosa

R/r = 2/√n

************


DeeDee

**********

2015. nov. 19. 00:03
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Tényleg nem volt nehéz, csak egy-két tény elkerülte a figyelmemet.
2015. nov. 19. 07:28