Hogy kell elkezdeni kiszámolni?Kell hozzá tudni az a1-et? melyik képlettel tudom számolni?2015. nov. 16. 12:22
1/2 anonim válasza:
a6=a1*q^5
a11=a1*q^10
a1*q^5=4096
a1*q^10=4194304 /elosztva
q^5=1024
q=4
2/2 anonim válasza:
Mértani sorozat i-edik elemének kiszámítása:
a(i) = a(1)*q^(i-1)
Ehhez valóban kell az a(1), de a következő elemet az előzőből is ki lehet számolni:
a(i) = a(i-1)*q
Értelemszerűen nem csak szomszédos elemeket lehet így kiszámolni, bármekkora távolság lehet köztük:
a(i) = a(i-k)*q^k
Pl.:
a(11) = a(6)*q^5
(Hiszen az a(6) az a(11)-hez képest 5-tel korábbi elem.)
Ebből átrendezve:
q^5 = a(11)/a(6) = 4194304/4096 = 1024
Ebből meg 5-ödik gyököt vonsz, és megvan a q. (= 4)