Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Tudná ezt valaki értelmezni?

Tudná ezt valaki értelmezni?

Figyelt kérdés
1) Tegyen a tálcán lévő kémcsőbe kb. kétujjnyi ezüst-nitrát-oldatot, majd cseppentsen bele annyi csepp ammónia-oldatot, hogy a kezdetben leváló csapadék éppen feloldódjék! Tegyen hozzá kb. fél vegyszereskanálnyi szilárd glükózt, és a borszeszégő segítségével melegítse! Figyelje meg a változást, ismertesse és értelmezze a tapasztalatait! Írja fel a folyamat reakcióegyenletét! Mi lenne a kísérlet eredménye, ha ugyanezt szacharózzal végezné el, és miért?

2015. nov. 14. 16:37
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Ugye mikor az AgNO₃-oldathoz ammóniát csepegtetsz, akkor leválik barnás csapadék amit addig teszel, míg fel nem oldódik a csapadék, ahogy a feladat írta. Ezután beleteszed a glükózt és mikor melegíteni kezded és itt jön a kísérlet lényege, ami történik! =)

Azt tapasztalod, hogy a kémcső falára ezüst rakódik le, szép "tükröt" fog úgymond képezni, ezért is nevezik ezt a reakciót; ezüsttükörpróbának! Minden formil- másnéven aldehidcsoportot tartalmazó vegyületek adják ezt a próbát!!


A glükóz tipikus ilyen vegyület, és fontos megjegyeznem hogy vizes oldatban felnyílnak és a nyílt láncú glükózmolekulák adják így a próbát!

A folyamatot leíró ( nem teljes, de bőven elegendő :D )reakcióegyenlet: C₆H₁₂O₆ + 2 Ag⁺ + 2 OH⁻ = C₆H₁₂O₇ + 2 Ag + H₂O.

A végén ugye (-COOH) funkciós csoportot tartalmazó sav fog keletkezni; méghozzá glükönsav, valamint víz és a kémcső falára lerakódott ezüstréteg :D


Szacharóz esetén viszont a gyűrűi nem képesek felnyílni, így nincs lehetősége arra hogy adja az ezüsttükörpróbát.


Szóval összegezve: A lényeg az ezüsttükörpróbán volt, mikor rakódik fémezüst a (jelen esetben) kémcsövünk falára. Fontos megjegyezni hogy ez akkor alakulhat ki, ha tartalmaz a szerves oxigéntartalmú vegyületünk formilcsoportot. Valamint fontos, az aldózok esetén (pl. aldohexóz ami lehet D-glükóz is akár) fel tudjanak nyílni a zárt gyűrűk!! Amennyiben erre nincs lehetőség, nem képesek adni a reakciót.

*(Zárójelben megjegyzem másik hasonló reakció a Fehling-próba, annyi különbséggel hogy ott a réz fog kihatással lenni a vegyület színére, de ugyanazon funkciós csoport (formil) esetén alakul ki =)

2015. nov. 14. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
A létező lEGNAGYOBB virtuális zöld kezecske repült!! :)
2015. nov. 16. 01:21
 3/3 anonim ***** válasza:
*Átolvasván észre vettem 1 írásom: ugye GLÜKONSAV fog keletkezni.. Egyébként pedig nagyon szívesen, van még vagy lesz vmi kérdésed a kémia terén nyugodtan írj csak, szívesen segítek benne ahogy tudok :D
2015. nov. 16. 02:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!