Ha én tegyük fel, annyira penge vagyok, hogy fejből írom a szakdolgozatomat, akkor mi van?
a szakdolgozatodnak szorosan kapcsolódnia kell a szakodhoz/szakirányodhoz. legalábbis nálunk ez kritérium, én nem tudok egy olyan területet sem mondani, amire alapvetően nem lehet hivatkozni.
vannak olyan területek, amik kevésbé kutatottak, illetve lehet valamit teljesen egyedül elkezdeni vagy továbbvinni, de akkor is szükség van hozzá eszközökre, elméletekre, fizikai összefüggésekre.
bár nem mindegy, hogy valami bölcsészkaron, vagy természettudományon vagy-e.
"Tegyük fel, megtanultam ezt és ezt, olvastam valahol, emlékszem rá, hogy így van, de fogalmam sincs hol olvastam, csak TUDOM"
Akkor természetesen magadról kell bibilográfiát írnod. Részletezni kell tökéletességedet, néhány példán át bemutatva, hogy mennyire nagyszerű vagy és milyen sok mindenre emlékszel pontosan. A bíráló egész biztosan fog örülni egy 3-4 oldalas önfényezésnek.
Egyébként a szakdolgozat olyan iromány, amiben minden állítást, amit teszel, illik bizonyítani. Ennek kétféle módja van. Vagy az szakdolgozathoz kötődő kutatás, kísérlet, felmérés eredményei bizonyítják azt, amit állítsz, vagy olyasvalamit állítasz, amit előtted más már vizsgált és bizonyított. Az ilyenekhez kell irodalomjegyzék, mert elég kevés az olyan tudományterület, ahol korábbi kutatásoktól teljesen függetlenül lehet új eredményt felmutatni.
Akkor az nem sazkdolgozat.
A szakdolgozat ugyanis egy kutatási munka eredménye.
Tehát bemész a könyvtárba és olvasol, olvasol, kutatsz egy bizonyos területet. Ez a lényege a szakdolgozatírásnak, hoyg amíg elkészül, elsajátítod a kutatás mdszertanát.
Egy másikfajta szakdolgozat is létezik, ez pedig az empirikus kutatás, amikor is nem könyvekből, hanem emberekből nyered ki az infót, onnan kutatod ki.
Olyan nincs, hogy magadtól tudod, ha nem is szakirodalomra támaszkodsz, de meg kell jelölnöd, hogy mondjuk a jegyzeteid alapján írtad, amit xy tartott ezen a címen, ezen a napon. Elvileg kéne lennie könyvtárismeret jegyzeteidnek, amiben le vannak írva ezek, hogy hogyan is kell jelölni ezeket a forrásokat.
De olyan nincs, hogy magadtól tudod. Még ha irodalomelemzést írsz saját kútfőből is kell bizonyíték az eredeti szövegből, hogy az miért van úgy, ahogy te gondolod.
A szakdolgozat célja új kutatási eredmények bemutatása. Amennyiben fejből írod a dolgokat, az azt mutatja, hogy a leírt témakör már nagyon jól ismert, a szakirodalomban részletesen kidolgozott.
Emellett nagy eséllyel korszerűtlen, elavult is, így nem nevezhető szakdolgozatnak.
Saját ötletet, problémamegoldást az így előállított iromány nem tartalmaz, a szakdolgozatnál ez tűrhetetlen.
Az irodalmak megjelölésének hiánya pedig még plágiumra is adhat kellő okot...
A saját szakdolgozatod készítése előtt legalább 2-3 hónappal alapos szakirodalomkutatást kell végezned mind magyar, mind külföldi irodalmakban. Ez alapján tudsz dönteni, hogy a választott témakör mennyire korszerű, mennyire alkalmazható napjainkban, ill. mely továbbhaladási irányok döntőek a jövőben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!