7800 Ftot felemeltek 30%kal majd levitték 40%kal. Mennyi volt eredetileg és hány %-os volt az árváltozás? Hogyan kellene megcsinálni?

2015. nov. 4. 13:27
 1/7 Pelenkásfiú ***** válasza:
100%

Ha felemelik 30%-al, akkor 130%-os lesz az ára:

7800 * 130 / 100 = 7800 * 1,3 = 10140


Majd csökkentik 40%-al, tehát az új árnak a 60%-a lesz:

10140 * 60 / 100 = 10140 * 0,6 = 6084


Az árváltozás: 6084 / 7800 * 100 = 78%

Tehát az eredeti ár 78%-a lett.


Egyébként ha kiszámolod a 130%-nak a 60%-át, akkor az is 78%:

130 * 0,6 = 78


Azt a kérdés viszont nem értem, hogy "Mennyi volt eredetileg?".. a szöveg szerint 7800Ft volt eredetileg. Vagy nem..?

2015. nov. 4. 13:49
 2/7 anonim ***** válasza:
ilyenkor mindig vonatkoztass el a sok hülye képlettől, és számold ki józan paraszti ésszel.
2015. nov. 4. 14:29
 3/7 anonim ***** válasza:

Először volt egy összeg, amit keresel. Legyen 'X'

(X*1,3)*0,6 = 7800 Jöhet az egyenlet rendezés!

x*1,3= 7800/0,6

x= 13000/1,3

x= 10.000 Ft

Ellenőrzés: 10000*1,3 =13.000 *0,6 = 7800


B.) 7800/10000 = 0,78

1-0,78 = 0,22*100= 22%

22%-os volt az árcsökkenés!

Ellenőrzés: 10000*0,78= 7800

2015. nov. 4. 16:32
 4/7 Pelenkásfiú ***** válasza:
#3 Na igen, így már logikusabb a kérdés, de akkor az eleje van furcsán megfogalmazva. :)
2015. nov. 4. 16:34
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszi! Szerintetek ez 4-5 pont lenne?
2015. nov. 4. 17:13
 6/7 anonim ***** válasza:
4-5 pont? milyen skálán?:D
2015. nov. 4. 19:53
 7/7 A kérdező kommentje:
Majd felmérőben? :D :D
2015. nov. 4. 20:42