Ha a Hold felszínén 7 m/s kezdősebességgel feldobunk egy 8,9 kg tömegű testet, az 11 méter magasra emelkedik. Mekkora erő hat a testre (N-ban)?

2015. nov. 3. 08:12
 1/4 anonim ***** válasza:
Nem világos a feladat. A kezdősebesség elérése közben mekkora erő hat rá (ez a gyorsulástól függ), vagy ez után (ez a tömeg * a Hold gravitációs gyorsulása). Viszont hogy milyen magasra emelkedik, sehol nem releváns a végeredmény szempontjából.
2015. nov. 3. 10:18
 2/4 anonim ***** válasza:

A mozgási energia átmegy helyzeti energiába. A mozgási energia 1/2 * m * v * v, azaz 218,05 J

.

A helyzeti energia = m * g * h

8,9 * g * 11 = 218,05

g = 2,227 m/s2

.

Tudjuk, hogy F = m * a, tehát F = 8,9 * 2,227 = 19,8 N

Ez nagyjából stimmel is, mert a Holdon a testek súlya kb. hatoda, mint a földön.

2015. nov. 3. 11:26
 3/4 anonim ***** válasza:

#2: A megoldás jó, azzal egyetértek, a véleményeddel viszont nem.

"Ez nagyjából stimmel is..."

g = 2,227 m/s2 <--> a Holdon g = 1,622 m/s^2

Ez nagyon nem stimmel... Egy 2,22 m és egy 1,62 m magas emberre sem mondanád, hogy kb. egyforma magasak. :D

2015. nov. 3. 15:17
 4/4 anonim ***** válasza:

#2, Szép levezetés, de felesleges.


F = m*g = 8,9 kg * 2,227 m/(s^2)= 19,82 N


Vagyis az első válaszoló jogos kérdést tett fel.

2015. nov. 3. 20:30