Ha a Hold felszínén 3 m/s kezdősebességgel feldobunk egy 4.7 kg tömegű testet, az 11 méter magasra emelkedik. Mekkora erő hat a testre (N-ban)?

2012. nov. 21. 14:38
 1/1 bongolo ***** válasza:

Nevezzük a Hold gravitációs gyorsulását a-nak.


A feldobás teljesen szimmetrikus a leesésre, és leeséssel egyszerűbbek a képletek:


v = a·t

s = 1/2·a·t²

-----

ezekből:

s = 1/2·v·t

t = 2s/v

t = 22/3 s

Ennyi ideig emelkedett a test, utána ugyanennyi ideig esett le.


a = v/t

a = 3/(22/3) m/s²

a = 9/22 m/s²

a = 0,41 m/s²


És most az erő:

F = m·a = ... számold ki.


Valójában a Holdon kb. 1,6 m/s² a nehézségi gyorsulás, szóval ezek nem igazi adatok voltak...

2012. nov. 21. 17:12