Kata0403 kérdése:

Egy kémiai reakcióban honnan tudom, hogy melyik reakciófél a reagens (teljes mennyisége reagál)?


2015. nov. 1. 14:49
 1/2 anonim ***** válasza:

Ki kell számolni a reagáló anyagok anyagmennyiségét, majd megnézni az egyenletben, hogy melyik anyagnak milyen a "szorzója" (együtthatója). Például 300g 15m%-os sósavat öntök össze 13,5g alumíniummal. Oldjuk meg ezt a példát és máris látni fogod.


A 300g 15%-a 45g, a sósav moláris tömege M=36,5g/mol, így n=m/M=45/36,5=1,233 mol.


Az alumíniumra ugyanez: n=m/M=13,5/27=0,5 mol.


Látható, hogy a sósavból van több, de ha megnézzük az egyenletet:


Al + 3 HCl ---> AlCl3 + 1,5 H2


Ebből látszik hogy sósavból háromszor annyi kéne, mint alumíniumból (azaz a meglévő 0,5 mol alumíniumhoz legalább 1,5 mol sósav kéne). De annyi nincs, ezért a sósav fog teljesen elfogyni, az Al-ból pedig marad valamennyi.

2015. nov. 1. 20:53
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm :D
2015. nov. 1. 22:00