Nah kinek hogy megy a matek? Kombinatorika


A. Körmérkőzés. Hány csapat nevezett ha a mérkőzések száma hárommal nagyobb volt a résztvevő csapatok számának kétszeresénél?


B következő alkalommal ugyanezek a csapatok játszottak. rossz idő miatt félbemaradt. lehetséges e hogy az egyes csapatok álltal addig lejátszott mérközések számának összege 11 ?


c max mennyi mérkőzés volt ha volt olyan csapat aki egyszer sem játszott ?

köszi :)


2010. márc. 17. 21:15
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
52%
Nekem jól megy a matek, bár a tanár elég ellenszenves:)
2010. márc. 17. 21:19
 2/12 anonim ***** válasza:
Kell a levezetés is vagy csak a megoldás?
2010. márc. 17. 21:42
 3/12 A kérdező kommentje:
levezetés is :S
2010. márc. 17. 21:45
 4/12 anonim ***** válasza:

Oks, egyelőre az a és c megoldását tudom, bt még át kell gondolnom.


A:

1.Tehát jelöljük a csapatok számát x-el, a mérközésekét y-al.

2. Tudjuk, hogy a mérkőzések száma 3al nagyobb volt, a résztvevő csapatok számának kétszeresénél.

tehát:

y-3=2x

3. Most jön a gráfos, kézfogásos módszer, nem tudom hogy hívják pontosan.

általános képlete: [n(n-1)]/2 ezzel ki lehet számolni a mérkőzések számát, tekintve, hogy egy csapat önmagával nem játszhat, és egy mérkőzést nem számolunk kétszer.

tehát: n helyére beírjuk az x-et

y=[x(x-1)]/2

4. Behelyettesítünk az első képletbe (y-3=2x)

[x(x-1)]/2-3=2x

innen pedig kézügyesség kérdése az egész.

Az eredmény pedig hat lesz a csapatok számát tekintve és 15 mérkőzést játszottak.


C:

Ugyanezeket az adatokat kell felhasználni. Csak itt a résztvevő csapatok száma 5. Be kell helyettesíteni az általános képletbe és úgy megkapod, hogy maximum 10 mérkőzést játszhattak.


Bocs, ha nem egyértelmű, ha valamit nem értesz, kérdezz nyugodtan! A b részen még gondolkozok.

2010. márc. 17. 21:56
 5/12 A kérdező kommentje:

az jött ki hogy x1=6

x2=-1 de ugye ez utóbbi nem lehetséges...

jó lett ?

2010. márc. 17. 22:03
 6/12 A kérdező kommentje:
ja és köszi, és értem :)
2010. márc. 17. 22:04
 7/12 anonim ***** válasza:
Jó :)
2010. márc. 17. 22:04
 8/12 anonim ***** válasza:
és a mínusz egy tényleg nem lehetséges XD bocs, hulla vagyok, nem vettem észre, hogy az is ott van a kérdésedben :D
2010. márc. 17. 22:05
 9/12 A kérdező kommentje:

a félbeszakadt az mit jelent ?:D

ugye összesen 15 mérközés lehetséges. akkor 7,5 mérkőzés volt ? XD gondolom nem... :D

meg az h a : mérkőzések számának összege 11= mérkőzések száma 11

bocs ha kicsit hülye kérdést tettem fel :D

2010. márc. 17. 22:09
 10/12 anonim ***** válasza:

Hát szerintem az a félbeszakadás bármikor lehetett. :D Ezért gondolkozok rajta még mindig, de nem jut eszembe egyelőre semmi, de nem adom fel - még nincs rajta elég bélyeg ;) XD.

Egyébként örülök, hogy érhető voltam. :)

2010. márc. 17. 22:16
1 2