Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogy kell megoldani ezt a...

Hogy kell megoldani ezt a matek példát? Kombinatorika.

Figyelt kérdés

A feladat:

4 jó barát moziba megy, egymás mellé vesznek 4 jegyet.

a) Hányféleképpen ülhetnek le?


Ezt tudom. Ez ugye sorba rendezés, ezért így írjuk fel: P4 (alsó indexbe) = 4! = 24.

Tehát, 24 féleképpen ülhetnek le egymás mellé.


Ugye, jól a megoldás menete, jól gondoltam?



b) Hányféleképpen ülhetnek le, ha ketten mindenképpen egymás mellé akarnak ülni?


Itt akadtam el, mert nem tudom, hogy milyen képlettel vagy logikával kellene megoldani. Mert ismétlés nem lehet, de akkor meg ugyanazzal a képlettel kell kiszámolni, mint ha nincs kikötés?

Létezik, hogy ugyanannyi lesz az eredmény?


Valaki magyarázza már el nekem légy szíves, hogy hányféleképpen ülhetnek le négyen egymás mellé, ha ketten mindenképpen egymás mellett akarnak ülni?!

16/L


2011. szept. 10. 18:12
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Az első valóban jó.

A másodikat én úgy számolnám, hogy a két embert

(akik egymás mellé akarnak ülni) egynek veszem,

majd a végén az egészet megszorzom kettővel,

mert bárhol is ülnek, helyet is cserélhetnek.

Tehát 3! * 2 = 12

2011. szept. 10. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Ucsiha Madara ***** válasza:
100%

Az a) résznél jó a gondolatmeneted


Szerintem a B) részt úgy a legkönnyebb megoldani,hogy a két embert, aki egymás mellett akar ülni, egynek veszed. Így 3!=3*2*1=6-féleképpen ülhet le a 4 ember egymás mellé.

2011. szept. 10. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Vagy esetleg úgy, hogy a pár 3 helyre ülhet, helyet is cserélhetnek, valamint a maradék két ember is már csak két féle képpen ülhet le, tehát: 3 * 2 * 2 = 12 ismét. :)
2011. szept. 10. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Ucsiha Madara ***** válasza:
100%
Azt kifelejtettem ,hogy a végén 2-vel kell szorozni, mert helyet is cserélhet a két egymás mellett ülő ember, tehát az első válaszolónak van igaza,. a megoldás tényleg 12:D
2011. szept. 10. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Tényleg.Hogy ez nem jutott az eszembe, pedig délután vagy fél órán át próbálkoztam. Egy irólap két oldalát tele írkáltam, hátha rájövök, hogy kellene megoldani:D

Köszönöm, felpontoztam mindenkit:)

2011. szept. 10. 19:17
 6/6 anonim válasza:

Az első jó. A B) -re a válasz:

4 ember van, és kettő szeretne egymás mellé ülni. Először is a két embert, akik egymás mellé szeretnének ülni, egy személnynek vesszük, a többi leülhet 3! (6) féleképpen! Miután leültek, a két embert vesszük mostmár két különböző személyként, és egymás mellé 2! (2) féleképpen ülhetnek le. A jó válasz: 6! * 2! = 1440

2023. okt. 8. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!