Hogy kell megoldani ezt a matematika feladtot? 8-adikos módszerrel. Ja és ez lesz az utólsó ilyen kérdésem.


Egy pár síléc és egy pár korcsolya összesen 2 170 000 lejbe kerül. A karácsonyi ünnepek alkalmából a síléc 15%-kal , a korcsolya 10%-kal olcsóbban kapható, így egy pár síléc és egy párkorcsolya összesen 1 888 000 lejbe kerül. Mennyibe került a síléc és a korcsolya az árleszálitás előtt? és utána??


a könyvemben megvan a megoldás..: 1300 000 lej, és 870 000


2010. márc. 17. 18:09
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Hát én egyenlettel oldanám meg:

a síléc ára legyen x, a korcsolyáé (2 170 000-x)

ha a síléc olcsóbb 15%-kal, akkor az eredeti árának a 85%-a, vagyis 0,85x

a korcsolya olcsóbb 10%-kal, ez 90%-a az eredeti árnák, vagyis 0,9*(2 170 000-x)

A korcsolya és a síléc együtt így 1 888 000 lej, tehát megvan az egyenlet:

0,85x+0,9*(2170000-x)=1888000

ezt megoldjuk:

0,85x+1953000-0,9x=1888000

1953000-0,05x=1888000 /+0,05x

1953000=1888000+0,05x /-1888000

65000=0,05x /:0,05

1300000=x

Tehát a síléc ára eredetileg 1 300 000 lej, a korcsolyáé (2 170 000-1 300 000), vagyis 870 000, az árleszállítás után a síléc 1 105 000, a korcsolya 783 000 lej.

Így kijön a megoldás, és szerintem ez teljesen jó nyolcadikos módszer, az egyenleteket nagyon sokat lehet használni. Pl. ha megvan adva 2 dolog összege, akkor az egyik mindig x, a másik pedig az összeg-x.

Remélem segítettem, ha nem értettél valamit, kérdezz nyugodtan.

2010. márc. 17. 18:50
 2/11 anonim ***** válasza:
Előző vagyok. Kicsit összecsúszott az egyenlet levezetése, de azok a perjelek a 2. sortól nem hozzá tartoznak, hanem, hogy milyen műveletet végzünk az egyenlet minkét oldalával. Ott lett volna pár space, csak valahogy nem sikerült.
2010. márc. 17. 18:52
 3/11 A kérdező kommentje:
jajj nagyon nagyon szépen köszönöm:)
2010. márc. 17. 18:56
 4/11 anonim ***** válasza:
Szívesen. :)
2010. márc. 17. 19:07
 5/11 A kérdező kommentje:

És ebben tudnál segíteni?...

Kétfajta, 10% -os és 30%-os koncentrációjú sóoldatból 600 g 20%-os koncentrációjú oldatot készítenek. Mennyit használtak fel ehhez az egyes oldatokból?

2010. márc. 17. 19:09
 6/11 anonim ***** válasza:
A koncentráció az nem százalék, annak mértékegysége van, nem a tömegszázalékra gondoltál?
2010. márc. 17. 19:17
 7/11 A kérdező kommentje:
nem tudom..igy irja a feladatbann..a könyvben..
2010. márc. 17. 19:19
 8/11 anonim ***** válasza:
Ez matek vagy kémia házi? Mert ha matek, akkor mindegy, abban simán ronthattak.
2010. márc. 17. 19:22
 9/11 A kérdező kommentje:
matek..sajnos
2010. márc. 17. 19:25
 10/11 anonim ***** válasza:

Egyébként ha logikusan megnézzük, akkor látjuk, hogy ha egy 10 és egy 30 %-os oldatot összeöntünk, és abból 20%-os lesz, akkor mindkettőből ugyanannyi van benne. Ezt még ki lehetne bonyolultabban számolni, de a lényeg, hogy mindkét oldatból 300 g-ot használunk fel.

Vicces mondjuk, mert mi a koncentrációt mértékegységként tanultuk, de simán lehet akkor, hogy % is lehet. Nem baj, jó tudni. :D

2010. márc. 17. 19:26
1 2