Matek! Hogyan kell ebből kifejezni az x-et?


[link]


Leírná valaki? Megköszönném ! :)


2015. okt. 18. 17:55
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

x^(-(2/3)) = 1^(-(1/3))

1 / (x^(2/3)) = 1 / (1^(1/3))

1 / (x^(2/3)) = 1 / 1

1 / (x^(2/3)) = 1

1 = 1 * (x^(2/3))

1 = x^(2/3)

1^(3/2) = x

1 = x

2015. okt. 18. 18:28
 2/6 Angelo84 ***** válasza:

Távol álljon tőlem az akadékoskodás, de az első válaszoló által leírtakban az utolsó előtti sort nem igazán "értem" hogyan jött ki.


ott tartottunk, hogy:


1=x^(2/3)

itt harmadik hatványra emelem mindkét oldalt, hogy eltűnjön a tört nevezője


1^3=x^2

1=x^2

itt négyzetgyököt vonok


x=1

x=-1


visszaellenőrzök


x=1 adja magát

x=-1


1/(x^(2/3)) be behelyettesítve


x^(2/3) felírható úgy is, hogy x négyzetből köbgyököt vonok, vagy köbgyök x-et négyzetre emelem.

-1 négyzete az egy, ennek a köbgyöke 1, ez oké

-1 köbgyöke az -1, és ennek a négyzete szintén 1.


vagyis két megoldás van


az elején azért azt mondjuk még kiköthetjük, hogy x nem lehet egyenlő nullával.

2015. okt. 18. 18:51
 3/6 anonim ***** válasza:
A -1 nyílván ellentmondásra vezet. Az első válaszoló válasza teljesen rendben van, ekvivalens hatványozásokat alkalmazott.
2015. okt. 18. 21:32
 4/6 Angelo84 ***** válasza:
Az első válaszolotol utolagosan is bocsanat az "akadekoskodas" miatt. Utolag leesett hogy jott ki az utolso elotti sor. Magam is ezt irtam csak szavakkal. A ket megoldas letjogosultsagat tekintve inkabb megvarnam egy a temaban intenziven kompetens valaszolo velemenyet. Udvozlet es megegyszer elnezest.
2015. okt. 19. 02:13
 5/6 Angelo84 ***** válasza:
Jogos az egy pont. Tenyleg csak az 1 a megoldas valos szamok halmazan. Fuggvenyanalizissel ki jott. Elnezest harmadszorra is.
2015. okt. 20. 00:04
 6/6 Angelo84 ***** válasza:
megnéztem wolframalpha.com on is, ha jól tudom az megbízható oldal, és ott is egy megoldást írt.
2015. okt. 20. 02:48