Matek! Hogyan kell kifejezni az y-t ebből?


[link]


elkezdetem így : x+y^2=4y

itt gyököt kell vonni talán?


2015. jan. 9. 20:15
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem legegyszerűbb a másodfokú egyenlet megoldóképletére hivatkozni:

y^2 – 4*y + x = 0,

a = 1, b = –4, c = x.

Helyettesítesz és megvagy.


(Amúgy végigcsinálhatod a másodfokú egyenletek megoldásánál tanult teljes négyzetté alakítással is, az még jobb…)

2015. jan. 9. 20:26
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Nem, a másodfokú egyenlet megoldóképletét lehet használni.


De általában nem érdemes, hanem inkább máshogy menj tovább.


y^2-4y+x=0


y = [4+-gyök(16-4x)]/2 = 2+- gyök(4-x)


x>4 esetén nincs ilyen y.

x=4 esetén egy megoldás van, y=2.

x<4 esetén két megfelelő y lesz.

2015. jan. 9. 20:27
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat!
2015. jan. 9. 22:50