A 72 km/h sebességgel haladó személyautó akkor kezd fékezni, amikor az előtte 36 km/h sebességgel haladó teherautóhoz igen közel ér. Legalább mekkorának kell lennie a két autó közötti d távolságnak, hogy az összeütközés elkerülhető legyen, ha a személyautó fékezési lassulása 2,5 m/s^2?2015. okt. 15. 18:58
1/7 anonim válasza:
Ha tudod,hogy milyen képlettel kell kiszámolni ,akkor már meglesz!
2/7 A kérdező kommentje:
Hát.. nem tudom. Ha elmondod akkor tudni fogom :)
2015. okt. 15. 19:30
3/7 anonim válasza:
d = dV*t - (a/2)*t^2
Mivel a gyorsulás (itt lassulás) definíció szerint dV/dT, ezért számolható az idő:
a = dV/dT
2.5 = (72-36)/dT
Tehát az idő: dT=14.4s
A képletbe visszahelyettesítve pedig:
d = 36*14.4 - (2.5/2)*(14.4)^2 = 259.2 méter
A megoldásom ettől függetlenül lehet, hogy elvi hibás, valaki javítson ki, ha tévednék, köszi.
4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, de az egyik km/h, a lassulás meg m/s^2 ben van, nem kell valamit átváltani?
2015. okt. 15. 19:55
5/7 anonim válasza:
De igaz, késő van már. :-)
2.5 = (20-10)/dT
Tehát az idő: dT=8s
A képletbe visszahelyettesítve pedig:
d = 20*8 - (2.5/2)*8^2 = 80 méter
6/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm :) Nekem hatvan lett a végeredmény, mert az időt 4 s nek számoltam (20-10=10 10:2,5=4) Nem tudom jó-e, majd kiderül :) De most már tudom milyen képlettel kell számolni, köszönöm még egyszer:)
2015. okt. 15. 20:56
7/7 anonim válasza:
Ezt is benéztem, tényleg 4s. Ez nem az én napom semmilyen tekintetben sajnos.