Középiskolás fizika feladat. Egy órája vesződöm vele, de sehogy sem tudom megoldani. Tudnátok nekem segíteni? Holnapra kellene.

A 72 km/h sebességgel haladó személyautó akkor kezd fékezni, amikor az előtte 36 km/h sebességgel haladó teherautóhoz igen közel ér. Legalább mekkorának kell lennie a két autó közötti d távolságnak, hogy az összeütközés elkerülhető legyen, ha a személyautó fékezési lassulása 2,5 m/s^2?

2015. okt. 15. 18:58
 1/7 anonim ***** válasza:
Ha tudod,hogy milyen képlettel kell kiszámolni ,akkor már meglesz!
2015. okt. 15. 19:15
 2/7 A kérdező kommentje:
Hát.. nem tudom. Ha elmondod akkor tudni fogom :)
2015. okt. 15. 19:30
 3/7 anonim ***** válasza:

d = dV*t - (a/2)*t^2

Mivel a gyorsulás (itt lassulás) definíció szerint dV/dT, ezért számolható az idő:

a = dV/dT

2.5 = (72-36)/dT

Tehát az idő: dT=14.4s

A képletbe visszahelyettesítve pedig:

d = 36*14.4 - (2.5/2)*(14.4)^2 = 259.2 méter


A megoldásom ettől függetlenül lehet, hogy elvi hibás, valaki javítson ki, ha tévednék, köszi.

2015. okt. 15. 19:43
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, de az egyik km/h, a lassulás meg m/s^2 ben van, nem kell valamit átváltani?
2015. okt. 15. 19:55
 5/7 anonim ***** válasza:

De igaz, késő van már. :-)


2.5 = (20-10)/dT

Tehát az idő: dT=8s

A képletbe visszahelyettesítve pedig:

d = 20*8 - (2.5/2)*8^2 = 80 méter

2015. okt. 15. 20:00
 6/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm :) Nekem hatvan lett a végeredmény, mert az időt 4 s nek számoltam (20-10=10 10:2,5=4) Nem tudom jó-e, majd kiderül :) De most már tudom milyen képlettel kell számolni, köszönöm még egyszer:)
2015. okt. 15. 20:56
 7/7 anonim ***** válasza:
Ezt is benéztem, tényleg 4s. Ez nem az én napom semmilyen tekintetben sajnos.
2015. okt. 15. 21:04