Írok 3db. Matek feladatot létszi valaki segít?

1. A tej tömegének 7.3%-a tejszín,a tejszín tömegének pedig 62%-a vaj.Hány kg vaj lesz 1 liter tejből? 2.egy kiskereskedő nagyobb hasznot akart elérni,így termékének árát 15%-kal növelte,de miután nem fogyott kénytelen volt engedni 10%-ot,így46000 ft.-ért már sikerült eladnia.Mennyi volt az eredeti ár? 3.Tegnap vettem egy biciklit 10500 ft.-ért,ma továbbadtam 12000 ft.-ért.Hány százalékos a hasznom? Hányszázalék lenne a vesztességem,ha 10000 ft.-ért sikerült volna csak eladnom?
2015. okt. 12. 16:12
 1/3 A kérdező kommentje:
Azt el felejtettem mondani hogy számolást is írjatok! Nagyon szépen Köszi a válaszokat..;)
2015. okt. 12. 16:15
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Tt = tej tömege

Tejszín tömege: Tt * 0,073

Vaj: tejszín tömege * 0,62 = Tt * 0,073 * 0,62 = Tt * 0,04526


V á l a s z :

A tej tömegének 4,526 %-a lesz vaj.


Ha a tej fajsúlya 1 kg/liter, akkor 1 liter tejből 0,04526 kg (45,26 gramm) vaj lesz.

A szárazanyag-tartalom miatt a tej fajsúlya nagyobb a vízétől, ezért nem szerencsés, hogy miközben a tömegének adott százalékában adják meg az összetevőit, addig, a teljes értéket, térfogatban adják meg.


Eá = eredeti ár

15 %-kal növelve: Eá * 1,15 lett az ár.

Ez utóbbit 10 %-kal csökkentve Eá * 1,15 * 0,9 lett az ár, ez 46 000 Ft.

Eá * 1,15 * 0,9 = 46000

Eá * 1,035 = 46000

Eá = 46000 / 1,035 = 44444,44


V á l a s z :

az eredeti ár 44 444, 44… Ft volt.


E l l e n ő r z é s :

44444,44 volt az eredeti ár; a teljes érték. Ez tehát a 100 %.

Ennek 1 %-a, az 44444,44/100 = 444,4444.

A 15 % ennek 15-szöröse: 444,4444*15=6666,66.

Ha ennyivel emelték az árat, akkor 44444,44 + 6666,66 = 51111,11 Ft lett az emelt ár.

Ezt változtatták, ennek 10 %-ával csökkentették az árat. Ez most a kiindulási érték, a teljes érték, a 100 %.

Ennek 1 %-a, az 51111,1/100 = 511,111.

A 10 % ennek 10-szerese: 511,111*10 = 5111,11.

Ha ennyivel csökkentették az árat, akkor 51111,11-5111,11 = 46000 Ft lett.


Ha a biciklit 10500 Ft-ért vetted, az a kiinduló érték, a teljes egész, a 100 %.

Ennek 1 %-a 10500/100 = 105.

12000 Ft-ért lett eladva a nyereség 12000-10500 = 1500.

Ez hány százalék? Annyi, ahányszor megvan benne az 1 %, azaz 105.

1500/105 ≈ 14,2857 %.


Ha 10000 Ft-ért lett volna eladva, akkor a veszteség 10500-10000 = 500 Ft lett volna.

Ez hány százalék? Annyi, ahányszor megvan benne az 1 %, azaz 105.

500/105 ≈ 4,76 %.


V á l a s z :

A magasabb áron való eladás esetén kb. 14,2857 %-nyi a haszon; az alacsonyabb árú eladás esetén kb. 4,76 %-nyi a veszteség.

2015. okt. 20. 22:14
 3/3 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszi
2015. nov. 4. 17:03