Egy derékszögű háromszög egyik befogójára, mint átmérőre emelt kör az átfogót 1:3 arányban osztja két részre. Mekkorák a háromszög szögei?

2015. okt. 4. 13:23
 1/5 anonim ***** válasza:

Van egy olyan, hogy szelőtétel.

(Nem tudom, szerepel-e 8.-ban)

Ez azt mondja, hogy a külső pontból a körhöz húzott szelőnek a metszéspontokig mért szakaszainak szorzata állandó, ami egyenlő az érintőszakasz négyzetével.


Esetünkben a körön kívüli háromszögcsúcsból x, ill. 4x a szelőszakaszok hossza (az átfogón).

És ugyanonnan a kör érintőszakasza a másik befogó.


Így a tétel alapján b^2=x*4x

azaz b^2=4x^2

így b=2x


ez pedig a 30-60-90 fokos háromszöget jellemző arány

2015. okt. 4. 14:33
 2/5 Tom Benko ***** válasza:
A szelőtétel nem általános iskolai anyag, gondolom van valami ötletesebb megoldása. Mindjárt gondolkodom rajta.
2015. okt. 5. 08:44
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszi, #1! Elfogadták szelőszakaszokkal is!
2015. okt. 5. 15:14
 4/5 Tom Benko ***** válasza:
Ennek örülök!
2015. okt. 6. 15:05
 5/5 Tom Benko ***** válasza:
Szóval megoldható arányokkal is. Vegyük fel az ABC háromszöget, úgy, hogy AC merőleges AB-re. A kör átmérője az AC oldal, ez a BC átfogót S-ben metszi. ASC derékszögű Thalesz miatt. ASC\sim ABC, így \frac{CS}{AC}=\frac{AC}{BC}, átrendezve CS\cdot BC=AC^2. Most kihasználjuk az S pont speciális helyzetét, jelesül 3CS=SB, azaz BC=4CS. Ekkor AC^2=4CS^2, azaz AC=2CS. Az átfogó kétszerese az egyik befogónak. Ha a másik befogóra tükrözzük a háromszöget, akkor egy olyan háromszöget kapunk, aminek minden oldala 2 egység, azaz szabályos, ekkor minden szöge 60°. Ez az eredeti háromszögnek is szöge, a másik derékszög, így a harmadik a belső szögek tétele alapján 30°. TAF.
2015. okt. 6. 15:20