Százalékszámítás 9. osztály?


A tanár 2 oldalnyi feladatot feladott 1 óra gyakorlás után és ezzel a 2 feladattal sehogy sem boldogulok.

1.

2008-ban, januárban 5%-kal, áprilisban 5,8%-kal, júliusban 9,9%-kal, októberben 6,55%-kal drágult a lakossági földgáz.Október elsejétől az áremelés után 1 m 3 gáz ára 131,3 forint lett.

a,Hány forint volt a gáz köbméterének ára az egyes áremelések előtt?

b,Hány százalékkal kerül többe egy köbméter gáz az októberi áremelés után, mint a januári áremelés előtt?

2,

Mennyi a mosógép nettó ára (azaz áfa nélküli ára)?

Ha 27%-os áfával 92655Ft.

Ennél azt nem értem, hogy most mi az alap.

Köszönöm előre is a segítséget.



2015. okt. 3. 20:58
 1/2 anonim ***** válasza:

1) 1.05*1.058*1.099*1.0655= 1.30085

Ez azt jelenti, hogy januári emelés előtti időszak óta az októberi ár 30.085%-kal magasabb.

Vagyis, 131.3/1.30085=100.9 forint volt a januári emelés előtt 1 m^3 gáz.

a) januári emelés után 100.9*1.05 forintba került, áprilisi után 100.9*1.05*1.058

A további hónapokban hasonló módon

b) Ezt lényegében levezettem az előbb.


Másik módszer, ha visszafelé haladsz az időben. Az októberi emelés után 131.3 forintba került, az októberi emelés előtt 131.3/1.00655, a júliusi emelés előtt 131.3/(1.00655*1.099), stb..



2)

92655/1.27 = 72956 forint a nettó ára

2015. okt. 3. 21:42
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a levezetést, most már értem
2015. okt. 6. 19:47