Matek, n-edik gyök2015. okt. 2. 18:47
1/5 anonim válasza:
Nem értjük a kérdést. Talán egy példán mutasd be a problémád.
2/5 A kérdező kommentje:
N-edik gyöktelenitésnél ha egy tagról beszélünk akkor úgy gyöktelenitjük a nevezőt hogy bővitjük a nevezőben szereplő kifejezés n-1edik hatványával. Ha két tagú akkor máskép kell ?
2015. okt. 3. 08:24
3/5 anonim válasza:
Továbbra sem értjük a kérdést... Példa?
4/5 A kérdező kommentje:
Elmeleti kerdes nincs igazan példa de a/n edik gyök alatt b ezt szorozzuk n edik gyök alatt b ^ n-1 osztva n edik gyök alatt b ^n-1 = a(n edik gyök alatt b )^n-1 osztva n edik gyök alatt b szer ( n edik gyök alatt b ) ^n-1 = a(n edik gyök alatt b ) ^ n-1 osztva ( n edik gyök alatt b )^n = a ( n edik gyök alatt b ) ^n-1 osztva b es igy gyöktelenitve van mar a nevező a kerdesem pedig az hogy ha a b helyett több tagu szám van akkor is ìgy gyöktelenitjük a nevezőt ? Vagy akkor már más szabály van ?
2015. okt. 3. 09:43
5/5 tatyesz válasza:
Én sejtem.
Pl gyöktelenítsd a nevezőt. 1/(n.gyök(2)-n.gyök(3))
Itt olyan azonosságot kell alkalmazni, mint
a^n-b^n=(a-b)(a^(n-1)+a^(n-2)b + ... + b^(n-1))
Ha a nevezőben összeg van (pl 1/(n.gyök(2)+n.gyök(3))), azokra is vannak azonosságok, de ott attól függ, hogy páros vagy páratlan az n.