Melyik reláció tranzitív?

[link] ha kapok rá választ annak is nagyon örülök, de ha lehet kisebb magyarázatot is kérnék mert nagyon nem értem ezt a tranzitivitást így hogy csak x és y van

2015. okt. 1. 22:11
 1/6 anonim ***** válasza:

Az természetes, hogy x és y van, a tranzitivitásnál majd írunk z-t is.

Ugye akkor tranzitív egy ~ reláció, ha

x~y és y~z esetén x~z is fennáll.


Nézzük sorban:


A)

xy>=0 és yz>=0 ekkor a szorzatukra is: xy^2z>=0

és mivel y^2 nemnegatív, ezért xz>=0, tehát ez tranzitív reláció


B)

ez is tranzitív, mivel ha x-y=10k és y-z=10m, akkor összeadva: x-z=10(k+m), vagyis x-y is osztható 10-zel


C)

ez nem tranzitív, mert ha x+y ptlan és y+z ptlan, akkor az összegük? x+2y+z páros, és mivel 2y páros, ezért x+z páros


D)

átrendezve: x-y=x'-y'

ekkor ha x-y=x'-y' és x'-y'=x"-y", akkor természetesen x-y=x"-y", így ez is tranzitív


E)

ha xy<0 és yz<0, akkor xy^2z>0, és mivel y^2 nemnegatív, így xy>0, azaz ez nem tranzitív


F)

ha x+y páros és y+z páros, akkor az összegük is páros: x+2y+z, de mivel 2y páros, akkor x+z is, tehát ez is tranzitív reláció



na kb. így megy ez

oké így?

2015. okt. 1. 23:33
 2/6 anonim ***** válasza:

Nagyon félek hogy a kérdezőnek fogalma sincs semmiről ha az zavarja hogy csak x és y van...


Ugye van az hogy x ~ y akkor és csak akkor ha xy>=0 illetve van az hogy az a tranzitív ha x ~ y és y ~ z akkor x ~ z és neked hiányzik a z? Az x, y és z betűk azonban egyszerűen szabad változókat jelölnek. Írhatnánk a-t, b-t, káposztát, elefántot, teljesen mindegy. Így olvasd: "Vegyük azt a halmazt amit egész számokból alkotott párok alkotnak. Most vegyük azt a részhalmazt amire igaz hogy a pár szorzata nagyobb vagy egyenlő mint nulla." A kérdés: "Igaz-e hogy ha két pár ebben a részhalmazban van amiknek egy-egy eleme megegyezik, akkor a maradék elemekből alkotott pár is benne van?"

2015. okt. 2. 09:11
 3/6 A kérdező kommentje:
a házim ugyan nem lett jó (az A. nem tranzitív) de köszönöm szépen a segítséget, legalább már kezdem érteni :)
2015. okt. 2. 17:41
 4/6 anonim ***** válasza:
Az érdekelne, hogy az A miért nem volt tranzitív, illetve hol hibás az indoklásom!
2015. okt. 3. 00:56
 5/6 anonim ***** válasza:
Parafagólem, 5*0>=0 és 0*-5>=0 mégis 5*-5>=0 nem igaz. Nullával osztani úri körökben nem szokás.
2015. okt. 3. 04:16
 6/6 anonim ***** válasza:
Vagy nullával szorozni az egyenlőtlenség mindkét oldalát, mindegy hogy mondod el, a lényeg az hogy a probléma y=0 -n van.
2015. okt. 3. 04:18