Ezt hogyan kell ábrázolni?


Ábrázolja koordinátarendszerben a következő halmazműveletek eredményét:

a, |x|+|y|=1 b, |x|+|y|≤2 c, |x-y|≤2



2015. okt. 1. 20:18
 1/7 anonim ***** válasza:

Esetszétválasztással; 4 esetet különböztetünk meg:


1. x>=0 és y>=0, ekkor az egyenlet x+y=1, vagyis y=1-x, Tehát az első negyedben az 1-x függvényt kell ábrázolni.


2. x<=0 és y>=0, ekkora -x+y=1, vagyis y=x+1, tehát a második negyedben az x+1 függvényt kell ábrázolni.


3. x<=0 és y<=0, ekkor -x-y=1, tehát -x-1=y, tehát a harmadik negyedben a -x-1 függvényt kell ábrázolni.


4. x>=0 és x<=0, ekkor x-y=1, vagyis x-1=y, így a negyedik negyedben az x-1 függvényt kell ábrázolni.


Ha jól dolgoztál, akkor egy négyzetet kell kapnod, ahol a csúcspontok koordinátái: (1;0), (0;1), (-1;0), (0;-1)


A b) feladat annyiban módosul, hogy a csúcspontok koordinátái (2;0), (0;2), (-2;0), (0;-2), és a négyzetet ki kell színezni (a kisebb miatt).


A c)-nél szintén előjel szempontjából kell vizsgálni az ||-en belüli kifejezést;


ha x-y>=0, akkor x-y<=2, vagyis x-2<=y, tehát az x-2 egyenest kell ábrázolni, és a felette lévő félsíkot kiszínezni.


Ha x-y<=0, akkor -(x-y)<=2, vagyis y<=2+x, vagyis a 2+x egyenest kell ábrázolni, és az alatta lévő félsíkot kell kiszínezni.


A megfelelő pontok halmaza a két sík metszete lesz (vagyis amit mindkét színnel kiszíneztél), és mivel egyenlőség is megengedett, ezért az egyenesek pontjai is jók lesznek.


Ha jól dolgoztál, akkor a két egyenes által közrefogott síkrész lesz a keresett pontok halmaza.

2015. okt. 1. 20:39
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm 😊
2015. okt. 1. 20:43
 3/7 A kérdező kommentje:
az a, feladatban akárhogy számolok nekem két v alak rajzolodik ki az egyik felfelé nyitott és y=1pontban van a csúcsa a másik meg lefelé nyitott és -1ben van az nem lehet?
2015. okt. 1. 21:06
 4/7 anonim ***** válasza:

Az a) kérdéshez éppen kész van az én ábrám is:

[link]

2015. okt. 1. 21:12
 5/7 A kérdező kommentje:
jaaa megvan mit rontottam el,rosszul írtam az előjeleket
2015. okt. 1. 21:12
 6/7 A kérdező kommentje:
ez nagyon jó program amit idelinkeltél nagyon tetszik:)köszi
2015. okt. 1. 22:12
 7/7 anonim ***** válasza:
Nekem csak egy bajom van: hol a halmazművelet ebben????? Talán a következőképpen definiált halmazt kell ábrázolni... de miért nem egyszerűen ábrázolja a következő egyenlőséget / egyenlőtlenséget, vért izzadsz mire ezt precízen átírod halmazokra..
2015. okt. 2. 19:18