Segíteni nekem valaki a 10. -es kémia háziban?


Nem voltam utolsó órán - és egyébként sem vagyok jó kémiából - szóval szükségem lenne pár angyalra, akik elmondanák nekem a válaszokat az alábbi kérdésekre:


1: 3,5 kalcium égésekor hány g CaO keletkezik?


2: Hány gramm H2O lép reakcióba 100 g Na-val?


3: 0,1 g Ca hány g H2O-t bont el?


4: Mi a képlete annak a vegyületnek, amelynek összetétele 40 tömeg% oxigén és 60 tömeg% magnézium?


5: Egy fehérszínü ionvegyület kationjának és aionjának a tömegaránya 5:2. A vegyület 1 moljának tömege megegyezik hatszor tíz a huszonharmadikon (bocsánat, de ezt máshogy nem lehet leírni) vasatom tömegével. Mi a vegyület képlete és köznapi neve?



2015. szept. 23. 19:22
 1/1 anonim ***** válasza:

1. 3,5 mi? gramm?


amúgy a képlet:

2 Ca + O2 = 2 CaO


M CaO= 16+40= 56g/mol

M O2= 32g/mol

M Ca= 40g/mol


3,5 gramm Ca = 0.0875-öd része az 1 molnak

M CaO x 0.0875 = 4,9


4,9 g CaO keletkezi, ha mindent jól írtam.



2. Képlet:

2 Na + 2 H2O = 2 NaOH + H2


M Na= 23g/mol

M H2O= 18g/mol


100 g Na --> 4,35 mol

18 x 4,35 = 78,3 g


78,3 g víz lép vele reakcióba.



3.Képlet:

Ca + 2 H2O = Ca(OH)2 + H2


0,1 g Ca = 0,0025 mol

18x0,0025 = 0,045 g

0,045x2 (mivel itt egy mol kalciummal 2 mol víz reagál) = 0,09 g.


0,09 g vizet bont el.



4.

M Mg = 24 g/mol

M O = 16g/mol


100 grammban 40 g O és 60 g Mg van.


40:16=2,5 mol

60:24= 2,5 mol


Szóval azonos arányban vannak benne az anyag az MgO, azaz magnézium oxid.



5.

kationok 5x

anionok 2x



6x10^23 = 1 mol

M Fe= 56g/mol


Tehát a vegyületed moláris tömege is 56g/mol.


56:(5+2)=8 8x2=16 8x5=40


A kationok tömege 40 g

Az anionoké 16 g


Nem vagyok benne biztos, de én CaO-ra tippelek. (kalcium-oxid) Mert ez úgy stimmel, de te tudod miket vettetek mostanában. :D


Na mindegy remélem minden érthető és segítettem :P Nem volt fáradtság unatkoztam és ráértem nyugi. Remélem jó minden mert régen volt már kémiám :D

2015. szept. 23. 20:24