Valaki segítene a kémia háziban?
ezekről lenne szó:
Remélem tudtok segíteni mert nagyon fontos! Előre is nagyon szépen köszönöm!
Én vállalom az 5-ös feladatot! :D
Először is, ha van egy poharunk, amiben 100 g H2O2 oldat van, és együtt a kettő 187,45 g, akkor a pohár önmagában 87,45 g, ez gondolom világos. Beleteszünk 1 g MnO2-t, közben színtelen gáz távozik. A reakció a következő:
H2O2 = H2O + 'O'
A MnO2 ebben a reakcióban csak katalizátor (megvan a második kérdésre a válasz), vagyis miután a közreműködésével lejátszódott a reakció, a reakció végén változatlanul visszakapjuk. Illetve két keletkező 'O' azonnal összeáll egy O2 molekulává, tehát amit távozni látunk, az oxigéngáz.
A reakció után 182,80 - 87,45 = 95,35 g anyagunk maradt (levontuk a pohár tömegét). De ebben benne van az 1 g MnO2 is, szóval csak az oldat 94,35 g. Mivel a H2O2 elég bomlékony, feltételezzük, hogy az összes elbomlott, a keletkezett oxigén is eltávozott, szóval a pohárban már csak víz van, de ez igazából lényegtelen. Viszont ennek a víznek és az eredeti oldat tömegének a különbsége megadja az elbomlott H2O2 tömegét. 100 - 94,35 = 5,65 g. A kérdés már csak annyi, hogy ez az 5,65 hány százaléka az eredeti teljes oldat tömegének, vagyis a 100-nak. Ezt igazából számolni sem kell: 5,65%-os volt a hidrogén-peroxid oldat.
Már csak a 2es hiányzik :(
a többit sikerült megoldani.
Akkor a 2-es feladat:
Ez a bizonyos H2 és Cl2 1:1 arányú keveréke a klórdurranógáz, ami magas hőmérsékleten, durranások kíséretében hidrogén-kloriddá egyesül. A tapasztaltak tehát durranások és színtelen, szúrós szagú gáz, azaz HCl keletkezése. A reakcióegyenlet az alábbi, és mivel elektronátmenetek történnek, részecskeátmenet szempontjából ez redox reakció.
H2 + Cl2 = 2HCl
Ehhez ezután vizet öntünk, amitől a HCl feloldódik (sósav lesz), és az oldatban szinte az összes HCl molekula hidrogénionná és kloridionná disszociál. Az oldódás önmagában nem lenne kémiai reakció, de mivel végül is H+ leadás történik (hiszen ezzé "esik szét" a molekula), mondhatjuk, hogy sav-bázis reakció.
HCl = H+ + Cl-
Ha ebbe magnéziumot rakunk, az fog reagálni a vízzel is és a sósavval is, és minkét esetben H2 fejlődését tapasztaljuk. És egyébként mindkettő redox reakció.
Mg + 2H2O = Mg(OH)2 + H2
Mg + 2HCl = MgCl2 + H2
Nagyon szépen köszönöm!!!!!
A 3ashoz csak két anyagnév kell, van tippünk h melyik kettő lehet de nem vagyunk benne biztosak
Életet mentetél! :D
Természetesen mindenhova ment a zöld pacsi :DD
Még egyszer köszii :)
A négy port továbbosztod, így 8 kémcsöved lesz.
Először a vizes oldás:
A réz-szulfát vizes oldata kék, így ezt a port tartalmazó kémcsöveket félreteheted.
A többi anyag jól oldódik vízben.
A kénsavas oldás:
A cukrot elszenesíti, és a keletkező gőzök miatt felfújja. Tehát megvan a cukor.
A nátrium-kloridból színtelen, fojtó szagú, gázt fejleszt. 2NaCl + H2SO4 = Na2SO4 + 2HCl
A nátrium-szulfáttal nem ad változást.
Azaz megvan, hogy melyik kémcső melyik anyagot tartalmazza.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!